Francúzsko: Hollande požiadal o minútu ticha za obete konfliktu v Sýrii

885

Hollande v úvodnom prejave povedal, že konflikt v Sýrii je „neúnosný pre svedomie človeka a neúnosný aj pre medzinárodnú bezpečnosť“.
„Jedno je isté: režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada nevydrží,“ dodal na stretnutí Priateľov Sýrie, teda skupiny západných a arabských krajín podporujúcich povstanie proti sýrskemu režimu.
Plán prechodu politickej moci, schváleného veľmocami vo švajčiarskej Ženeve, nie je „úplne uspokojivý“, ale znamená „krok správnym smerom“, vyhlásil francúzsky líder. Podľa plánu medzinárodného vyslanca Kofiho Annana má byť v Sýrii vytvorená dočasná vláda národnej jednoty, ktorá bude pozostávať z členov súčasnej vlády aj z príslušníkov opozície.
Plán si však podľa Hollanda vyžaduje, aby sa uplatnili „silné opatrenia Bezpečnostnej rady OSN“.
Hollande vyzval na tvrdšie sankcie proti sýrskemu lídrovi Asadovi, ak nezačne rýchlo uplatňovať nový mierový plán, a žiadal aj podporu povstalcov, ktorí sa ho snažia zbaviť moci.
„Bašár Asad musí odísť. Je to v záujme Sýrie, jej susedov a každého, kto chce v regióne mier,“ dodal francúzsky prezident.
Hollande uviedol, že chce, aby účastníci dnešného rokovania takisto odsúhlasili posilnenie humanitárnej pomoci v arabskej krajine.
Prítomní na stretnutí s nadšením privítali správy o prebehnutí vplyvného sýrskeho generála a Asadovho priateľa z detstva na stranu povstalcov. Brigádny generál elitných Republikánskych gárd a syn bývalého ministra obrany Manáf Tlass ušiel do Turecka, oznámila vo štvrtok prorežimová webová stránka. Blízky rodinný priateľ dnes informoval, že už letecky odcestoval z Turecka do Paríža. Vo Francúzsku totiž žije aj jeho otec Mustafá Tlass.
Prebehnutie Tlassa je pre Asada úderom.
V Paríži sú predstavitelia približne zo 100 krajín aj medzinárodných organizácií a diskutujú o kríze v Sýrii s členmi sýrskej opozície. Tá je roztrieštená a namiesto sankcií vyzýva na vojenský zásah v krajine. Žiada tiež vyhlásenie bezletovej zóny, ktorá by zabránila vládnym silám prenasledovať lietadlami zbehnutých vojakov i civilistov a ostreľovať ich. Generálny tajomník opozičnej Sýrskej národnej rady Hasan Hášimí na stretnutí povedal, že medzinárodné spoločenstvo stále koná príliš pomaly.
Vojenský zásah však nie je spôsob, ako chce Západ momentálne riešiť konflikt. USA uviedli, že sa sústreďujú na ekonomický nátlak. Administratíva prezidenta Baracka Obamu informovala, že vojensky nezasiahne a neposkytne ani zbrane sýrskym povstalcom, lebo konflikt pokladá už aj tak za príliš militarizovaný.
Stretnutie Priateľov Sýrie je tento rok tretie v poradí. Prvé dve sa konali v Tunise a tureckom Istanbule.