Francúzsko rieši, kde pochovať teroristov. Hroby sa môžu stať pútnickým miestom

1305

   Tela teroristov nie je možné hodiť do oceánu, tak ako to urobili Američania v prípade Usámu bin Ládina. A francúzske obce sa iste nebudú predbiehať v tom, aby na ich území boli pochované tak nenávidené osoby, konštatuje denník.

    Podľa zákona existujú tri možnosti: zosnulý môže byť pochovaný v mieste trvalého bydliska, tam, kde zomrel, alebo tam, kde už jeho rodina vlastní hrobku.

    Expert na ekonómiu a právo v pohrebníctve Jean-Luc Bringuier súdi, že jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby sa hroby teroristov nestali pútnickým miestom, je pochovať mŕtvých anonymne. Takéto rozhodnutie podľa neho kvôli možnému „narušenia verejného poriadku“ náleží starostovi danej obce. „Na rodine je, aby zaplatila pohreb. Ak na to nemá prostriedky, potom je to na verejných inštitúciách,“ povedal Bringuier.

    Iba u dvoch mŕtvych teroristov je podľa Le Figaro isté, že budú pochovaní vo Francúzsku. Omar Ismail Mostefai sa totiž narodil na parížskom predmestí Courcouronnes a žil v meste Chartres a Samy Amimour žil v Drancy.

    Radnica v Courcouronnes už však oznámila, že Mostefai nebude na miestnom cintoríne uložený, pretože v „moslimskej časti už nie je miesto“. Starosta Chartres povedal, že žiadnu žiadosť ohľadom Mostefaiova pohrebu nedostal. Podobne sa vyjadril aj starosta Drancy, tamojší cintorín podľa neho navyše nemá moslimskú časť.

    Ostatní teroristi žili v Belgicku a ich telá tam pravdepodobne budú prevezené, iba ak by ich rodiny výslovne požiadali o pohreb v mieste úmrtia, teda vo Francúzsku. Teoreticky by tak pálčivý problém, kam pochovať atentátnikov, zdedila parížska radnica.