Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy je vo vyšetrovacej väzbe

779

pre ktorú ho v Nanterre vypočúva justičná polícia.
Vyšetrovatelia majú právo zadržať Sarkozyho na 24 hodín, v prípade potreby môžu čas predĺžiť o ďalších 24 hodín.
Francúzske médiá upozorňujú, že ide o bezprecedentný krok justície voči bývalej hlave štátu.

Sarkozy sa chce vrátiť do politiky

Vyšetrovatelia navyše pristúpili k tomuto opatreniu v čase čoraz častejšie sa objavujúcich špekulácií, že Sarkozy sa vráti do politického života a postaví sa do čela Únie za ľudové hnutie (UMP), aby sa opäť mohol uchádzať o post prezidenta v roku 2017.
Francúzskeho exprezidenta začali odpočúvať pre podozrenia, že na jeho volebnú kampaň v roku 2007 prispel 50 miliónmi eur vtedajší líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Sarkozy to opakovane poprel.
Ďalšou aférou, do ktorej je zapletený, je podozrenie, že na kampaň získal financie aj od najbohatšej Francúzky, Liliane Bettencourtovej, dedičky kozmetického impéria L’Oréal.
Hoci bol očistený od všetkých podozrení, bývalý pokladník jeho kampane je jedným z desiatich ľudí, ktorí v tejto kauze stále čakajú na súd.

Zadržali aj Sarkozyho advokáta 

V pondelok sa výsluchom podrobil aj Sarkozyho advokát Thierry Herzog, ktorého justičná polícia tiež predbežne zadržala. Podľa denníka Le Monde mu vyšetrovatelia zadržanie predĺžili.
Rovnaké opatrenie prijali aj voči sudcovi Gilbertovi Azibertovi a Patrickovi Sassoustovi, hlavnému advokátovi kriminálnej komory na odvolacom súde. Obaja zrejme pre Sarkozyho pracovali v očakávaní protislužby.
Azibert a Sassoust boli zrejme zdrojmi informácií z prostredia súdu pre Herzoga a Sarkozyho. S ich pomocou sa Sarkozy napríklad dozvedel, kedy sa v jeho sídle uskutoční domová prehliadka.
Podľa agentúry AFP sa objavili tiež podozrenia, že vďaka nim mohol Sarkozy ovplyvňovať výsledky dôverných právnych porád týkajúcich sa prípadu Betttencourtová a na oplátku podporovať získania lukratívneho miesta v Monaku pre Aziberta.
Takýto zásah do súdných procesov sa pritom podľa francúzskeho práva trestá desiatimi rokmi väzenia.

Odpočúvali telefóny

V súvislosti s vyšetrovaním Sarkozyho afér súd v roku 2007 súhlasil s nahrávaním telefonátov niekoľkých jeho rodinných príbuzných. Sarkozyho telefón odpočúvali od septembra 2013.
Exprezident používal dva mobily; jeden z nich mal na fiktívne meno. Odhalenie druhého telefónu, na ktorom boli nahraté rozhovory medzi Sarkozym a Herzogom, viedlo k začatiu tohto vyšetrovania.