Fuerteventura – Vietor, vlny a teplo po celý rok.

4252

  

 

Tenerife, Gran Canaria, La Palma a ďalšie štyri ostrovy, patriace do súostrovia, pre mňa znamenali raj na zemi a sen o trávení voľných dní na mieste vzdialenom štyritisíc kilometrov od Slovenska sa mi zdal nedosiahnuteľný. Opak sa stal realitou a týždeň strávený na ostrovoch sa stal rovnako drahou (alebo lacnou?) záležitosťou ako týždeň na slovenských horách.

Každý najde niečo pre seba

Na Kanároch nájde každý človek niečo pre seba. Komerciu? Gran Canaria a Tenerife. Hory a teploty medzi 0 – 30 stupňov v januári, činné sopky, národný park? La Palma, kde najvyšším bodom ostrova je Roque de los Muchachos (2462 m.n.m) a kde nájdete najvhodnejšie podmienky pre pozorovanie hviezd na svete. Alebo milujte vodné športy s dávkou adrenalínu? Fuerteventura. Najveternejší ostrov zo všetkých, ktorý je tým pravým miestom pre surfing, windsurfing a kitesurfing. Nie je to miesto pre ľudí, ktorí obľubujú vyše tridsať stupňové horúčavy a vypekanie sa pri bazéne. Naopak, na svoje si prídu športovci a ľudia, ktorí majú radi príjemné teplo dopĺňané osviežujúcim vetrom. Denné teploty sa v našich zimných mesiacoch (december – marec) pohybujú medzi 22 až 28 stupňov, no závisí od každodennej veternej situácie, ako sa človek na vzduchu naozaj cíti – v závetrí sme mali pocit, že je aspoň 33 stupňov, no pri otvorenom oceáne naše odhady prudko klesali. Voda v oceáne dosahuje teplotu medzi 18 -22 stupňov, videli sme množstvo kúpajúcich sa (predovšetkým odvážnych Angličanov), avšak keď človek chce vo vode tráviť trochu dlhší čas, napríklad pri vykonávaní vodných športov, určite si musí obliecť neoprén.

Spoločenská atmosféra 

na ostrove Fuerteventura je zmiešaná – na jednej strane sem chodia tráviť zimné mesiace Briti, Nemci, Fíni a Švédi, ktorí si na tri mesiace prenajmú apartmán v hotelovom komplexe s bazénom a vlastným supermarketom, vyjdú z neho len ojedinele a zásadne vtedy keď nefúka a každý element, ktorý narúša ich osobný oddych veľmi rýchlo likvidujú. Náš apartmán sa nachádzal presne v takomto komplexe a už po prvej noci sme pochopili, že najlepším spôsobom, ako sa medzi sebou rozprávať, je šepkanie. Nočnou morou pre našich susedov bol moment, keď sme s nimi trávili doobedie pri bazéne a často krát sa stávalo, že sme pri bazéne ostali sami a naši susedia si knihu išli čítať na apartmán. Pochopili sme, že hotelový komplex nie je vhodným miestom na vybláznenie sa, no práve za jeho bránami sa nám otvorila druhá societa ľudí, o dve generácie mladšia ako vyššie opísaná. Sú ňou práve mladí ľudia, ktorí na ostrov prichádzajú za športom. Corralejo, mesto na severe ostrova, v ktorom sme takmer celý trip strávili, bolo v januári takmer vyľudnené, nenašli sme takmer žiadne fastfoody, žiadny pouličný predaj jedla a mnoho kaviarní, barov a reštaurácií bolo pozatváraných kvôli mimosezónnemu obdobiu, čo však mestu dodalo neopakovateľnú atmosféru – bolo pokojné a mali sme pocit, že sme medzi domácimi, ktorí sa pripravujú na top sezónu vylepšovaním svojich zdrojov zárobku alebo sme sa ocitli medzi ľuďmi, ktorí tam prišli za rovnakým cieľom ako my.

Ako surfoví začiatočníci sme boli vďační za každú radu, ktorú sme dostali, či už od personálu v surfbaroch alebo od milej slečny, ktorá nám surfy prenajala. Oproti iným krajinám je požičanie surfov na Fuerteventura naozaj lacné (okolo 10 eur na deň), avšak pre začiatočníkov je vhodnejšie si priplatiť a zobrať si lekcie v niektorej z mnohých surfových škôl na ostrove, pretože kvôli vrtkavému počasiu a predovšetkým vetru odborníci vždy najlepšie vedia, na ktorú pláž začiatočníkov zobrať. Na ostrove je takýchto škôl veľa, fungujú rovnako ako v iných surfových mestečkách, dohodnete si čas a miesto, kam pre vás príde veľká dodávka so surfami naloženými na streche auta, nasadnete a inštruktori vás odvezú na piesočnatú pláž s vlnami primeranými vašim schopnostiam. Keďže vietor je nevyspytateľný, je možné, že jeden deň budete surfovať na juhu a iný na severe ostrova, ktorý je pre takmer permanentný silný vietor vhodnejší pre windsurferov a kitesurferov.

Ceny ako u nás

Kanárske ostrovy na ľudí pôsobia veľmi drahým dojmom, takmer všetci predpokladajú, že v porovnaní s domácimi cenami, je to na ostrovoch oveľa drahšie. Opak je pravdou, ak by sme mali porovnať ceny s našimi bratislavskými, jedinou drahšou záležitosťou je len stravovanie sa v reštauráciách, avšak nie je to nadštandard, ktorý by si obyčajný dovolenkujúci človek nemohol dovoliť. Potraviny v obchode dostanete za rovnaké a nižšie ceny ako u nás, káva neprekračuje hranicu jedného eura a najväčším prekvapením bol benzín – necelé euro bolo s momentálnou situáciou na Slovensku neporovnateľné. Podobne je to s požičaním auta – rentcar spoločností je na ostrovoch veľa, my sme samozrejme vyberali najlacnejšiu, požičanie auta na sedem dní stálo 40 eur na osobu, dostali sme najnovší Volkswagen Polo a viac menej je to jednoznačne najlacnejší spôsob prepravy po ostrove. Medzi tými najväčšími ostrovmi (Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote) pravidelne premáva trajekt – deväťposchodová loď, ktorá okrem prepravy ľudí slúži aj na transport kamiónov. Nájdete tam reštauráciou s wifi zónou, chilloutovú miestnosť, miestnosť na pozeranie TV, vyhliadku a pre tých náročnejších samozrejme kajuty. Vzdialenosť medzi Gran Canariou, kde sme pristáli lietadlom a Fuerteventurou je vzdialený asi 240 km, plavba trvala päť hodín, cestovali sme v noci a pozorovanie miznúcich svetiel ostrova na lodi rútiacej sa do otvoreného oceánu je naozaj miernou dávkou adrenalínu. Avšak treba povedať, že sledovanie žiarivých hviezd na takomto kolose bez svetiel, mesta v čierno-čiernej tme a hučiaceho oceánu je nezabudnuteľným zážitkom. Keďže každý ostrov má svoje letisko, je možný aj letecký transfer medzi nimi, avšak trajektová alternatíva je lacnejšia a predovšetkým expedičnejšia.

Pre milovníkov surfingu

Oproti Gran Canarii a Tenerife je ostrov Fuerteventura oveľa zanedbanejší, menej komerčný a viac dobrodružný. Severné mestečká Corralejo a El Cotillo sú veľmi pekné, dýchajú príjemnou priateľskou atmosférou, naopak, hlavné mesto Las Palmas na Gran Canarii nás privítalo množstvom svetiel, ruchom, trojprúdovými diaľnicami, vysokými panelákmi a mali sme pocit, že prechádzame ulicami malého Miami. Na Fuerteventura nájdete len obojsmernú cestu a autá idúce oproti vám zakývajú a zatrúbia na vás len preto, že vidia pripevnené surfy na streche auta, čím preukazujú svoju priateľskosť. Na severe ostrova nájdete množstvo piesočnatých, ako aj skalnatých pláží, pieskových dún, ktoré vyzerajú ako vyprahnutá púšť a veľmi blízko sú ostrovy Los Lobos a Lanzarote. Práve ostrov Lanzarote sa nachádza najbližšie k Afrike, a takisto ako ostatné ostrovy je sopečného pôvodu. Vďaka častým erupciám v minulosti sa zvykne označovať aj ako mesačný ostrov. Národný park na Lanzarote si môžete pozrieť pri prechádzke na ťave. Nachádzajú sa tu biele piesočnaté pláže a podobne ako na Fuerteventure, aj tu si milovníci surfingu celoročne prídu na svoje.

Najväčšou výhodou ostrova Fuerteventura je jeho turistická nedotknutosť a fakt, že je uchránený od vysokého návalu návštevníkov v porovnaní s ostatnými ostrovmi. Jednou z pozitívnych vecí je, že tam nestretnete Slovákov či Čechov a na dovolenke pri mori si nepripadáte ako na Slnečných jazerách v Senci. Jeho nekomerčnosť, ochota ľudí a nádych bezproblémovej atmosféry si získa každého mladého človeka. Mesto Corralejo je miestom, kde dostanete všetko, čo práve potrebujete, avšak ako náhle sa dostanete za jeho brány, uvidíte typické španielske chudobné domčeky, ktoré strážia vychudnuté psy a pri ktorých sú pristavené rybárske lodičky. Španielsky temperament sa nezaprie ani u jedného domáceho, len malá časť ľudí, s ktorými sme sa stretli, bolo ochotných sa s nami rozprávať po anglicky, avšak aj pri španielsko-slovenskej konverzácii sme vždy dostali to, o čo sme žiadali. Hučiaci oceán, neustály piesok vo vlasoch a bezstarostná atmosféra. Fuerteventura.
Danka Široká
Foto: Viktor Cicko