Najhorší pocit pre akéhokoľvek rodiča nastane v momente, keď sa mu z očí stratí jeho dieťa. A o to horší pocit je, keď sa už nikdy nevráti domov. Únosy detí sú nočnou morou všetkých, nejedná sa pritom o nič extrémne výnimočné, mnohokrát sa dokonca stanú obeťami obchodu s ľuďmi.
Zmiznutie dieťaťa je niečo, čoho sa bojí každý rodič. Tieto kauzy ale vo väčšine prípadov končia dobre, niektoré deti sa čoskoro nájdu, ako sa hrajú kúsok od domu, po iných sa pátra deň a po ďalších trebárs aj roky. Aj tie sa ale čas od času podarí vypátrať alebo aspoň zistiť, čo sa s nimi stalo, ako môžeme v posledných dňoch vidieť na príklade zmiznutej Maddie McCannovej.
Podľa organizácie, ktorá sa zaoberá miznutím detí v Európe, sa na starom kontinente ročne stratí 250 tisíc detí. To znamená, že jedno zmizne každé dve minúty. Kriminalisti však riešia len 0,4% z týchto udalostí, zvyšok sa vysvetlí inak. Aj napriek tomu sa dá ľahko spočítať, že 1000 detí ročne v Európe stretne ten najhorší osud. Dostanú sa do rúk ľudí, ktorí s nimi majú len tie najhoršie úmysly.
Deti „kradnú“ na objednávku
Podľa čísel unesie dieťa v polovici prípadov niekto úplne cudzí. Väčšinou sa jedná o gangy, ktoré deti „kradnú“ na objednávku a následne ich za veľmi vysokú sumu predávajú ako domácich otrokov, korisť pre pedofilov alebo, ak sú to ešte bábätká, aj do zámožných bezdetných rodín s veľkými finančnými zdrojmi. Čísla ďalej hovoria, že v roku 2019 sa 53% detí našlo do týždňa živých, 20% mŕtvych a hrozných 27% sa nenašlo vôbec. Skončili tieto deti v rukách obchodníkov s ľuďmi?
Nie je tomu ani mesiac, čo došlo v Austrálii k veľkému policajnému zásahu voči 16 osobám, ktoré skončili v cele s obvineniami za únosy detí. Jednalo sa o neuveriteľných 700 prípadov, keď títo ľudia dávali snímky dieťaťa pri sexuálnom zneužívaní na internet. Navyše polícia skupinu vyšetruje práve aj v súvislosti so zmiznutím vtedy trojročného Williama Tyrella. Ten je nezvestných od roku 2014, stratil sa starým rodičom zo záhrady. K otrasnému prípadu podobných rozmerov došlo aj v Nemecku, kde v roku 2001 uniesli zo školy deväťročnú Peggy Knoblochovú. Polícia jej telo našla zakopané kus od jej domu o 15 rokov neskôr.
Pedofilný gang uniesol pred diskotékou dievča (†13) Znásilnili, uškrtili a zahrabali ju v lese
Beštiálny gang
V minulom roku prenikli na verejnosť aj informácie o doslova beštiálnom gangu priekupníkov ľudí z Filipín, ktorý v tamojších končinách unášal deti a následne ich predával pedofilom z cudzích krajín, ktorí si do exotického raja zaleteli užívať. Cena sa líšila. Za „krajšie“ dieťa chceli obchodníci pochopiteľne viac peňazí. Týždenná kvóta mala byť dva únosy, zameriavali sa na dobre vyzerajúce deti do desať rokov. Jedno potom predali napríklad za 2 tisíc eur, čo je na tamojšej pomery veľmi vysoká suma.
Dôkazy ale jasne ukazujú, že najväčšou zložkou v únosoch detí bývajú gangy, ktoré ich potom predávajú párom, ktoré nemôžu mať deti. Tento trend sa hojne rozšíril v USA, kde sa podľa FBI cena dieťaťa pohybuje od 25-tisíc dolárov, a potom stúpa vyššie a vyššie. Niektoré deti sú unášané priamo z nemocníc v menej vyspelých krajinách, kde pôsobia skorumpovaní lekári a sestry, iné sa narodia na ulici bezdomovkyniam a tie ich potom predajú za doslova pár stoviek.
Polícii trvalo 30 rokov aby usvedčili pedofilného vraha. Usvedčil ho použitý kondóm!
Únosu dieťaťa na Slovensku
Najznámejší prípad únosu dieťaťa sa na Slovensku stal v roku 2004 v Detskej fakultnej nemocnici. Matke, ktorá čakala na výsledky so svojim päťmesačným synom, sa prihovorila neznáma žena a ponúkla sa, že jej dieťa na chvíľu postráži. Chlapca polícia našla na druhý deň v Lakšárskej Novej Vsi. Únoskyňou bola 20-ročná psychicky chorá žena, ktorá v obci rozprávala, že nedávno porodila dvojčatá. Jedno podľa jej slov po pôrode zomrelo a druhé zostalo v inkubátore. Do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave, odkiaľ Matúška uniesla, ju dokonca odviezol sused. Ešte aj pri zatýkaní tvrdila, že dieťa je jej.
Prípady detí, ktoré zmizli a už sa nikdy nenašli, sa objavili aj v susednej Českej republike. Ide o približne dvadsať detí, každoročne ich pamiatku pripomína takzvaný nezábudkové dni. Medzi najznámejšie prípady patria zmiznutia malej Míši Muzikářovej. Symbolom miznutie detí v Česku je potom bezpochyby Honzík Nejedlý. Ten sa stratil v roku 1998, keď si išiel v Podolí hrať ku kamarátovi. Odvtedy ho nikto nevidel. Polícia stále nevie, či ho niekto uniesol, alebo sa mu stalo niečo horšie.