Gazprom účtujú drahý plyn aj Slovensku

1279

Z tohto dôvodu je aktuálne v strate Slovenský plynárenský priemysel, ktorému regulačný úrad zmluvu neumožnil premietnuť do cien plynu.

Pri podpise boli zmluvy výhodné pre plynárenské spoločnosti dnes sú pre nich nevýhodné.
Slovenská vláda ide plne ovládnuť SPP, keďže súkromní investori žiadali štát cez arbitráže stratové hospodárenie uhradiť. Vláda chce nízke ceny dotovať, veľa si sľubuje od zmeny zmluvy s Gazpromom. Európska komisia vytvára v tomto smere tlak na Rusov, keď vo štvrtok informovala, že Gazprom možno účtuje krajinám neférové ceny plynu tým, že ich viaže na svetové ceny ropy. Pokiaľ komisia príde k záveru, že firma porušovala protimonopolnú legislatívu EÚ, môže jej vymerať pokutu až vo výške 15 miliárd dolárov. Komisia začala vyšetrovať Gazprom pred vyše rokom.

Gazprom vlani dosiahol tržby v objeme 148 miliárd dolárov. Za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže môže komisia firmám vymerať pokutu až do výšky 10 % ich celoročných tržieb. Vzťahy medzi EÚ a Moskvou sú v otázkach energetickej politiky v posledných rokoch napäté. Členské štáty únie hľadajú nové zdroje dodávok a Rusko vyjadruje nespokojnosť so snahou únie liberalizovať európsky trh požiadavkou, aby sa dodávatelia plynu vzdali kontroly nad prepravnou infraštruktúrou.