Gloria Ramirez, žena, ktorú svet pozná ako toxickú lady

3089

Máte vo svojom živote ľudí, ktorých nemôžete z nejakého dôvodu vystáť? Napríklad kolegov, členov rodiny alebo mrzutých susedov? Možno sú pre vás svojím spôsobom „toxický“, ale v skutočnosti naozaj existovala žena, v ktorej tele sa nahromadilo toľko toxických látok, že to ošetrujúci personál v nemocnici doslova nedokázal ustáť. Volala sa Gloria Ramirez.

Večer 19. februára 1994 bola Gloria Ramirez, matka dvoch detí, prevezená na oddelenie pohotovosti nemocnice Riverside General Hospital v meste Riverside v Kalifornii. Ramirez, pacientka trpiaca rakovinou krčka maternice, sa sťažovala na nepravidelný srdcový tep a ťažkosti s dýchaním. Cestou do nemocnice bola Ramirez v sanitke podať kyslík a intravenózne tekutiny. Než sanitka stačila prísť na pohotovosť, Ramirez už strácala vedomie, hovorila veľmi spomalene, plytko dýchala a mala silne zrýchlený tep srdca.

Ramirez boli okamžite podané rýchlo pôsobiace sedatíva a látky k upokojeniu srdcového tepu. Potom, čo toto opatrenie nezabralo, lekári prešli k elektrickej defibrilácii srdca. V túto chvíľu si na jej tele povšimli neobvyklú olejovo lesku a niektorí zacítili ovocie či cesnak pripomínajúci zápach, ktorý sa šíril z ich úst. Keď zdravotná sestra Susan Kane začala Ramirez odoberať krv, zacítila zápach podobný amoniaku. Kane odovzdala injekčnú striekačku Maureen Welch a naklonila sa k Ramirez, aby zistila, čo je to za pach. Welch si zatiaľ pričuchla k injekčnej striekačke, ktorú práve držala v ruke. Injekčná striekačka tiež cítila po čpavku. Welch odovzdala striekačku ešte zdravotníčke Juliu Gorchynski, ktorá tiež zacítila nezameniteľný pach čpavku a navyše spozorovala v krvi Ramirez neobvykle lesklé zelené plávajúce častice. V tomto momente Kane náhle skolabovala a musela byť ihneď prevezená na pohotovosť. Chvíľu na to sa urobilo nevoľno tiež Gorchynski, ktorá sa sklátila na podlahu, a vzápätí ako tretí omdlela Maureen Welch.

Tej noci v nemocnici náhle ochorelo dvadsaťtri ľudí, z ktorých päť muselo byť hospitalizovaných s najrôznejšími symptómami. Najhoršie zo všetkých na tom bola Gorchynski. Dostala kŕče a trpela nepravidelným dýchaním. Prejavil sa u nej zápal pečene, pankreasu a neskôr avaskulárna nekróza kolenách, čo je stav, pri ktorom odumiera kostné tkanivo. Gorchynski potom musela chodiť niekoľko mesiacov o barlách.

Gloria Ramirez zomrela približne štyridsať päť minút po svojom príchode do nemocnice. Za oficiálnu príčinu jej smrti je dodnes považované zlyhanie obličiek v dôsledku metastáz spojených s rakovinovým ochorením.

Smrť Glorie Ramirez a vplyv jej zdravotného stavu pri jej prijatí do nemocnice na ošetrujúci zdravotný personál zostáva dodnes jednou z najväčších záhad v modernom lekárstve. Zdrojom toxických výparov, pri ktorých zdravotníčky postupne omdlievali, bola nepochybne Ramirez, však pitevnej správy neboli dostatočne presvedčivé. Možnosť výskytu nebezpečných chemických látok a patogénov na pohotovostnom oddelení bola tiež vylúčená po dôslednom prehľadaní špecializovaným tímom HAZMAT. Zdravotnícke oddelenie nakoniec vydalo oficiálne vyhlásenie, podľa ktorého zdravotnícky personál s najväčšou pravdepodobnosťou prepadla hromadná hystéria, ktorá vyvolal zápach pochádzajúc z tela Ramirez. Táto správa následne rozhnevala mnoho zamestnancov, ktorí tú noc slúžili, pretože záver zdravotníckeho oddelenia jasne cítili ako urážku ich profesionality.

O preskúmanie pitevných a toxikologických správ Ramirez bol požiadaný tiež federálny výskumný ústav v Livermoore. Zo súdnych analýz vyšlo najavo, že v krvi Ramirez sa nachádzala kopa chemických látok, ale žiadna nebola natoľko toxická, aby vyvolala symptómy, ktoré sa prejavili u ošetrujúceho personálu. V tele Ramirez boli nájdené látky ako lidokaín, Tylenol, kodeín alebo Tigana. S diagnózou Ramirez boli spojené veľké bolesti a Ramirez tieto lieky užívala k ich utlmeniu.

Teraz už bolo úplne jasné, že zdrojom čpavkového zápachu bola Ramirez. Vedci našli v jej krvi zlúčeninu amoniaku, o ktorej sa domnievajú, že je s najväčšou pravdepodobnosťou vedľajším produktom rozkladu Tigana, ktorý Ramirez užívala proti bolesti. Najpodivnejšou chemickou látkou, ktorá sa v krvi Ramirez našla, bol dimethylsulfon, zlúčenina síry, ktorá sa prirodzene vyskytuje v niektorých rastlinách, v malom množstve je prítomná v mnohých potravinách a nápojoch a ktorá sa prirodzene vytvára v našich telách z aminokyselín. V krvi a tkanivách Ramirez bola nájdená obrovská koncentrácia dimethylsulfonu. Súdni znalci dospeli k záveru, že dimethylsulfon pochádzal z dimetylsulfoxidu (DMSO), ktorý Ramirez pravdepodobne sama užívala k utlmeniu bolesti. Dimetylsulfoxid bol vyvinutý na začiatku šesťdesiatych rokov a stal sa veľmi populárnym najmä medzi atlétmi, ktorí ho užívali na úľavu od svalového napätia. Potom čo úrad FDA zistil, že dlhodobé užívanie lieku spôsobuje poškodenie očí, bolo jeho použitie výrazne obmedzené, ale niektorí ľudia ho ďalej používali na domácu liečbu. To bol zrejme aj prípad Ramirez. Lekári sa domnievajú, že DMSO vstúpil cez jej kožu do krvného riečišťa, a keď jej záchranári a neskôr zdravotníci na pohotovosti podali kyslík, dimetylsulfoxid zoxidoval na dimethylsulfon. Bol to dimethylsulfon, ktorý v injekčnej striekačke vykryštalizoval do lesklo zelených častíc, keď Susan Kane odoberala Ramirez krv.

Dimethylsulfon je sám o sebe relatívne neškodný, ale ak sa do molekuly pridá ďalšie atóm kyslíka, vznikne Dimetylsulfát, naozaj silná chemikália. Výpary dimethylsulfátu potom okamžite dokážu zabíjať bunky v zasiahnutých tkanivách. Keď sa Dimetylsulfát vstrebe ďalej do tela, spôsobí kŕče, delírium, ochrnutie, kóma alebo poškodenie obličiek, pečene a srdca. Vo vážnych prípadoch vedie k úmrtiu.

Čo skutočne spôsobilo, že sa dimethylsulfon v tele Ramirez premenil na Dimetylsulfát, zostáva naďalej otázkou vedeckej debaty. Vedci z Livermore sa domnievajú, že ku konverzii týchto látok došlo vplyvom vychladené pohotovostný miestnosti, ale táto teória nebola dostatočne podložená. Organický chemici sú vzhľadom k tejto myšlienke kritickí, pretože priama premena dimethylsulfonu na Dimetylsulfát nebola nikdy jasne spozorovaná. Iná skupina zastáva názor, že príznaky, ktoré mal ošetrujúci personál, nijako nezodpovedajú príznakom otravy dimethylsulfátom. Trvá niekoľko hodín, než sa prejavia účinky dimethylsulfátu v tele, a v prípade ošetrenia Ramirez sa mdloby a ostatné symptómy u zdravotníckeho personálu objavili po pár minútach. Ďalej do diskusie vstupujú pochybnosti o tom, či veľké množstvo podozrivých chemických látok v krvi Ramirez pochádza skutočne z DMSO.

S ďalšou alternatívou vysvetľujúce celý prípad prišli o niekoľko rokov neskôr New Times LA. Táto verzia má za to, že v nemocnici bol údajne nelegálne vyrábaný metamfetamín, ktorý bol uchovávaný v infúznych vreckách, z ktorých jeden bol zhodou okolností podaný Ramirez. A práve metamfetamín mohol u zdravotníckeho personálu spôsobiť nevoľnosť, bolesti hlavy a stratu vedomia. Myšlienka tajnej výroby metamfetamínu sa však javí málo pravdepodobná. Opiera sa skôr o fakt, že nemocnica Riverside County bola jedným z najväčších distribučných miest metamfetamínu v štáte.

Hoci sa v celej kauze javí ako najreprezentatívnejší vysvetlenie teórie o DMSO, stále je tu nevysvetlená otázka konverzie dimethylsulfonu na Dimetylsulfát. Celá udalosť tak naďalej zostáva neobjasneným lekárskym a chemickým tajomstvom.