Z prístavu Chios následne vyplávalo ďalších 66 utečencov. Presun nelegálnych utečencov do Turecka je súčasťou dohody medzi EÚ a Ankarou.
Atény začali s deportáciami migrantov aj napriek slabej príprave a kritike zo strany aktivistov. Pri meste Dikili na pobreží Egejského mora má byť následne vytvorený jeden z prijímacích táborov.
Celkom 124 utečencov z prvých dvoch trajektov pochádza z Pakistanu, ďalšie potom z Bangladéša, uviedla hovorkyňa európskej agentúry Frontex Ewa Moncur. V treťom plavidle, ktoré vyplávalo z ostrova Chios do tureckého prístavu Çeşme, sa nachádzajú prevažne Afganci. Ďalšia skupina už v pondelok podľa hovorkyne gréckej polície z ostrova Lesbos nepôjde. „Najprv je potrebné spracovať podane žiadosti o azyl,“ povedala hovorkyňa.
Na lode však nastúpili aj príslušníci gréckych bezpečnostných zložiek. Tí majú predchádzať možným nepokojom a búrkam medzi migrantmi.
Turecká strana očakáva, že v najbližších dňoch prijme okolo 500 utečencov, uviedol server BBC. Podľa tureckého ministra pre záležitosti Európskej únie budú vrátený vysídlenci poslaní do oblasti Osmaniye v južnom Turecku. V prípade imigrantov, ktorí nie sú zo Sýrie bude ďalším krokom kontaktovania ich domovských štátov a práce na ich systematickom deportovaní z krajiny.
Podľa informácií agentúry AP sa však celá procedúra stretáva s nedostatkom personálu. Ľudí je vraj pre navrátenie utečencov potreba až desaťkrát viac.