Greenpeace sa nepáči plátanie štátneho rozpočtu na úkor zelených projektov

521

Ako upozornili v prípade predaja emisií sa počíta s použitím iba 30 percent zo získaných prostriedkov na zelené projekty.
„Je neprípustné, aby peniaze, ktoré majú slúžiť na znižovanie produkcie oxidu uhličitého, boli použité na iné účely. Schéma obchodovania s CO2 bola navrhnutá na ochranu svetovej klímy, nie na zlepšovanie situácie v štátnych rozpočtoch,“ konštatovala Andrea Zlatňanská z Greenpeace Slovensko. Myslí si, že peniaze by mali byť odvedené na špeciálny účet a transparentne rozdelené medzi projekty znižujúce emisie. „Použitie iba časti z predpokladaných 100 miliónov eur na zelené projekty môže v konečnom dôsledku skomplikovať aj samotný predaj emisných kvót.“
Ďalším z príjmov v štátnom rozpočte má byť nový poplatok tri eurá na vyrobenú megawatthodinu v cene elektriny, ktorú by mali platiť koneční spotrebitelia. Environmentalisti v tejto súvislosti poukazujú, že narastajúci deficit v NJF je dlhodobo neriešený problém, na ktorý by nemali doplácať občania. „Ministerstvo neobjasnilo, či budú vybrané peniaze odvádzané na účet NJF, aby zmiernili deficit vo fonde, alebo na vykrytie chýbajúcich prostriedkov v štátnom rozpočte. Považujeme za dôležité, aby sa najskôr vysvetlilo, ako a prečo sa deficit vytvoril. Rovnako dôležité je, ako dlho budú všetci spotrebitelia musieť dodatočne doplácať za v minulosti zdanlivo lacnú elektrinu vyrobenú z jadra,“ dodala Zlatňanská.
Politici by podľa Greenpeace mali objasniť aj to, či sa bude nový odvod týkať len elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach alebo týmto poplatkom bude znevýhodnená aj energia vyrobená z iných zdrojov. Za správnu cestu zástupcovia tretieho sektora považujú vypočítanie a zverejnenie reálnej ceny jadrovej energie so započítaním naozaj všetkých nákladov, pričom by tieto poplatky spadali len na elektrinu vyrobenú v jadrových zdrojoch.