Stavba rodinného domu trvá len 2 dni, pretože robot menom Hadrian X si nikdy neberie prestávku na desiatu. Úžasného 3D automatického stavebného robota, ktorý by mohol znamenať revolúciu v stavebníctve, vyvinula austrálska spoločnosť Fast Brick Robotics. Robotické rameno je pripevnené na nákladný automobil, a tak ľahko sa dá prísť na akúkoľvek stavbu. Využíva 30 bremien, ktoré zaisťujú stabilitu pri práci.
„Sme revolučná firma a sme o krok bližšie k nastoleniu plnej automatizácie,“ prezradil CEO Mike Pivac.
Hadrian X namiesto tradičnej malty bude používať stavebné lepidlo a dokáže pracovať s tehlami rôznych veľkostí.
„Využitím adhéznej väzby namiesto tradičnej malty sa maximalizuje rýchlosť stavby, pevnosť a tepelná účinnosť konečnej štruktúry,“ prezradila spoločnosť.
Spoločnosť Fast Brick Robotics opisuje svoj vynález ako 3D automatizovanú robotickú stavebnú technológiu. Robotické rameno v podstate dokáže uchopiť, zdvihnúť a položiť tehlu vedľa predchádzajúcej tehly. Aplikuje lepidlo pod tlakom, preto nie je nutný žiadny ľudský faktor.
Mark Pivac, zakladateľ spoločnosti Fast Brick Robotics, povedal: „Ľudia boli tí, ktorí pokladali tehli asi 6 000 rokov, a odvtedy nedošlo k žiadnej priemyselnej revolúcii. Snažili sa stavebnícke práce automatizovať. A teraz sme spojili niekoľko technológií, čím sme sa dostali na úroveň, kedy je možné prácu v stavebníctve automatizovať.“
Robotické rameno je dlhé 28 metrov a pripevnené na nákladné auto. Koniec ramena tvorí akási „ruka“, ktorá chytí, vyzdvihne a umiestni tehlu na správne miesto. Podporuje 3D počítačové návrhy (CAD), cez ktoré sa vypracuje tvar domu či stavby. Potom robot vypočíta, kde by každá tehla mala byť.
Vývoj robota Hadrian X trval asi desať rokov a stál 4,5 miliónov libier. Ale výsledkom je pracovník, ktorý pracuje 24 hodín týždenne a 365 dní v roku. Špeciálne robotické rameno budú využívať najprv v západnej Austrálii a potom sa bude rozširovať do zvyšku krajiny. V konečnom dôsledku by mal robot pomáhať po celom svete.
Mike Pivac podotkol, že nemá nič proti murárom, jednoducho chcel zlepšiť proces výstavby nehnuteľností.