Hanbím sa za svoju matku. Referendum o EÚ rozdelilo britskej rodiny

Mladí ľudia teraz svojim rodičom a starým rodičom vyčítajú, že ich zradili a zničili ich budúcnosť.

1509
Výsledky referenda o odchode z EÚ otrávili vzťahy v mnohých britských rodinách. Zatiaľ čo veľká väčšina mladých ľudí hlasovala za zotrvanie v Únii, ich rodičia častejšie volili opačne.
Mladá generácia Britov teraz starším ľuďom vyčíta, že jej zničili budúcnosť.
Referendum o odchode Británie z EÚ ukázalo na obrovskú priepasť medzi mladšou a staršou generáciou voličov. Kým 73 percent ľudí vo veku medzi 18 až 24 rokmi brexit odmietlo, v prípade ľudí medzi 55 až 64 rokmi pre zotrvanie v Únii hlasovalo len 43 percent voličov. S rastúcim vekom sa rozdiel ešte zväčšoval. Denník The Independent však v tejto súvislosti upozorňuje, že 64 percent voličov medzi 18 a 24 rokmi sa k voľbám neobťažovalo doraziť. Ak by prišli výsledok by bol opačný.
brexit 4
Mladí ľudia teraz svojim rodičom a starým rodičom vyčítajú, že ich zradili a zničili ich budúcnosť. „Moja matka hlasovala za odchod z EÚ, pretože tu nechce žiadnych nebritských občanov. Napriek tomu, že sme s bratom dôrazne vysvetľovali naše dôvody pre zotrvanie v EÚ, si vybrala odchod, pretože nemá rada miestnu ázijskú populáciu. Nedáva mi to zmysel,“ opísal dvadsaťosemročný Jamie pre denník The Guardian.
Podobne sa vyjadruje aj dvadsaťjedenročná Stephanie. Tiež jej rodičia volili – na rozdiel od nej – brexit. „Moji rodičia úplne odmietli nazerať na veci z iného uhla pohľadu. Zámerne si zle vykladali môj názor alebo ho úplne zhodili. …Aj keď svojich rodičov milujem, toto referendum mi ich ukázalo v inom svetle – ako ľudí, ktorí nie sú ochotní počúvať názory druhých,“ uviedla Stephanie.
Väčšina mladých ľudí sa zhoduje, že ich sklamalo najmä sebectvo ich rodičov a ľahkosť, s akou hazardovali s ich budúcnosťou. „Dokonca som sa v nich snažila vyvolať pocit viny: je to naša budúcnosť, vy máte svoju prácu, život a hypotéku, ale oni žili už pred EÚ. Vedia, aké to je a tvrdia, že všetko bude v poriadku,“ opísala dvadsaťdvaročná Becky pre BBC.
„Hanbím sa za svoju matku. Je to príšerný pocit. Neuveriteľne ma rozčuľuje, že nezvážila budúcnosť svojich mladých detí, ktoré vo svete ešte len začínajú,“ dodáva Jamie.
V mnohých britských rodinách tak teraz vládnu napäté vzťahy. Niektorí ľudia so svojimi rodičmi od piatku neprehovorili, iní dokonca uvažujú o tom, že svojich príbuzných – voliča brexitu – nepozvú na svadbu.
Samozrejme existujú aj rodiny, v ktorých je situácia opačná. Dvadsaťšesťročná Emily volila odchod z EÚ, zatiaľ čo jej rodičia aj dedko brexit odmietli. „Matka mi zavesila telefón, keď sa dozvedela, že sme s mladšou sestrou hlasovali pre odchod. Otec je z výsledku zničený. Dedko, vojnový veterán, mi povedal, že má obavy o budúcnosť,“ opísala Emily.
Pre brexit vraj hlasovala kvôli nepriaznivej ekonomickej situácii. „Takmer polovicu môjho platu zhltne nájom. Moji rodičia vlastní dva domy, dedko je v dôchodku dlhšie, než pracoval. Pre nich systém funguje,“ vysvetlila.
Pre odchod Británie z EÚ vo štvrtok hlasovalo 51,9 percent voličov. Volili tak najmä Angličania a Welšania, Škótsko a Severné Írsko väčšinovo podporili zotrvaní v EÚ. Tesný výsledok referenda vyvolal u mnohých ľudí nevôľu. Petíciu na jeho opakovanie už podpísali viac ako tri milióny ľudí.