Hartov ostrov leží na dohľad od Manhattanu, rušného a nikdy nespiaceho centra New Yorku. Málokto by uveril, že popri tejto rušnej metropole sa nachádza miesto tiché, temné a naskrz opustené. Hartovv ostrov je jeden veľký cintorín.
Hartov ostrov nebol nikdy veselé miesto, dokonca aj v časoch, keď nebol cintorínom. Predtým než ho kúpilo mesto New York, slúžil ako zajatecký tábor pre vojakov konfederácie. Bolo ich tu 3413 a 235 z týchto vojakov tu zomrelo. Ani neskôr to nebolo lepšie. Sídlila tu napríklad desivá psychiatrická klinika pre ženské pacientky. Sanatórium pre chorých na tuberkulózu, karanténa pre chorých žltou horúčkou, väzenie a základňa pre testovanie balistických striel. Bývať na takom mieste naozaj nikto trvalo nechcel, hoci aj takých sa pár našlo.
Nakoniec sa z ostrova stalo to, čo je z neho dnes, cintorín. Aj keď ani to nie je presný výraz. Takzvaný potter field je jednoducho len miesto, kde sú práve vhodné podmienky, aby sa tam dávali mŕtvoly. Nemá status skutočného cintorína, je to len skládka tiel.
Manhattan a celý New York mal len jedno také miesto. Samotný Manhattan dodal na Hart Island 100 tisíc mŕtvych tiel, ktorých nebolo možné identifikovať. Mŕtvi sa na Hart Islande pochovávali v tak obrovských množstvách, že už pre nich skrátka nebolo ďalšie miesto.
Miesto je síce formálne otvorené turistom, ale priepustku možno získať po žiadosti na patričnom úrade, vybavenie trvá dlho a na ostrov jazdí prievoz len dvakrát za mesiac.
Hroby sú neoznačené, jedným z mála, ktorý možno identifikovať, je hrob prvého dieťaťa, ktoré zomrelo na vírus HIV. Niekoľko stoviek tiel odtiaľ bolo darovaných na vedecký výskum.
Exekútori mŕtvol v Gautemale: Keď nezaplatíš, vyhádžeme tí z hrobky všetkých príbuzných!