Hetty Green bola najbohatšia čarodejnica z Wall Streetu

2422

Hetty Greenová bola právom prezývaná Čarodejnica z Wall Streetu. Bola bohatá a robila všetko preto, aby bola bohatá ešte viac. Bola tiež neuveriteľne protivná a lakomá. Skrátka osoba, ktorá si moc priateľov v živote nezískala.

Narodila sa v roku 1834 do veľmi zámožnej Novoanglickej rodiny, ktorá žila v štáte Massachusetts. Jej rodina vlastnila veľkú flotilu veľrybárskych lodí, vďaka čomu z nich naozaj boli boháčmi. V tej dobe bol totiž lov veľrýb veľmi výnosnou záležitosťou. Vďaka tomu, že jej brat zomrel, stala sa dedičkou celého impéria Henrrieta (Hetty). Ako hovorila, už odmala si bola istá, že raz sa bude starať o svoje veľké majetky. Bola na to pripravená.

Svojho manžela, rovnako veľmi bohatého Edwarda Henryho Greena, prinútila na vtedajšiu dobu k neobvyklému kroku. Pred svadbou sa musel vzdať akýchkoľvek nárokov na jej imanie. Vtedy bežná prax bola, že majetky bohatých neviest automaticky pripadli manželom. Hetty nič také nechcela a urobila dobre. V roku 1885 Henry totálne zbankrotoval. Greenová ale odmietla zaplatiť jeho dlhy a manželský pár žil od tej doby oddelene. Už vtedy sa prejavila jej základná vlastnosť – lakomosť a chamtivosť.

Greenová čulo obchodovala na burze, špekulovala na kurze dolára, investovala do cenných papierov a nehnuteľností a železníc, skrátka robila to, čo robili všetci bohatí muži okolo. V roku 1905 už bola považovaná podľa denníka Seattle Republican za jednu z 24 najbohatších osôb sveta. Mala stále menšie imanie ako Rockefeller, ale zase oveľa väčšie ako britský následník trónu Eduard VIII.

Médiá Greenová priťahovala, pretože sa ako ryba vo vode pohybovala v oblastiach, ktorým úplne dominovali muži. Fascinujúce bolo aj to, že od smrti svojho manžela v roku 1902 nosila len čierne smútočné oblečenie. Skutočne zo všetkého najviac pripomínala čarodejnicu. Kolovali historky o tom, ako odmieta platiť lekársku starostlivosť pre svoje deti, nosí spodnú bielizeň tak dlho, kým sa nerozpadne, jedlo si varí na radiátore, aby ušetrila. Nič z toho sa nikdy nepodarilo potvrdiť alebo vyvrátiť, nepochybné ale bolo, že chorobná šetrnosť bola jedným z hlavných rysov tejto dámy. A lačnosť po peniazoch bola neskutočná. Keď zomrela jej teta Sylvia Ann Howlandová, vo svojom závetu svoj majetok rozdelila viacmenej spravodlivo medzi svojich príbuzných. Greenová ale dokázala vďaka svojim právnikom prísť s údajne staršou verziou závetu, podľa ktorej všetok majetok pripadne výhradne jej. Lenže tentoraz narazila. Vec doputovala k súdu, kde bola použitá nová matematická metóda, ktorá na základe zákonov pravdepodobnosti určila, že podpis pod „staršou“ verziou závetu je falzifikát. Bola z toho hanba a Greenová aj s deťmi musela dokonca utiecť do Londýna, aby sa vyhla obvineniu z falšovania listín.

V roku 1915 Greenová zomrela a jej bohatstvo pripadlo jej dvom deťom. Jej recept na úspech bol podľa nej veľmi prostý: „Nakupujte všetko lacno, predávajte draho, konajte hospodárne, chytro a vytrvalo.“

Riaditeľku bitcoinovej burzy našli doma mŕtvu