Historici skúmajú, komu z československých výsadkárov patrí krv z krypty.

2185

Po útoku na zastupujúceho ríšskeho kancelára Reinharda Heydricha 27. mája 1942 sa parašutisti niekoľko dní skrývali. Ako posledný úkryt pred plánovaným odchodom z Prahy im poslúžil 18. júna pravoslávny kostol svätého Karla Boromejského, teraz Cyrila a Metoda, v pražskej Resslovej ulici. Gestapo sa však o ich pláne zavčasu dozvedelo, a okolie kostola uzavrelo.

Sedem parašutistov sa muselo brániť obrovskej presile. Jan Kubiš, Josef Bublík a Adolf Opálka neúspešne vzdorovali na chóre kostola, štvorica mužov Josef Gabčík, Josef Valčík, Ján Hrubý a Jaroslav Švarc sa bránila v krypte, kde sa nakoniec zastrelili.

Doteraz však nie je isté, kde presne parašutisti zomreli a ako vyzerali ich poslednej minúty života. Fotograf totiž na miesto dorazil až po odstránení tiel. Krv, ktorá sa v priestoroch, do ktorých sa ukladali rakvy, našla, by však mohla prezradiť oveľa viac. Historici už teraz skúmajú, komu z výsadkárov mohla patriť.

Josef Gabčík a Jan Kubiš

Historici zbierajú vzorky DNA príbuzných výsadkárov z operácie Anthropoid, ktorí pred 75 rokmi vzdorovali nacistom v kostole v pražskej Resslovej ulici. Podľa serveru Info.cz ju chcú porovnať s krvou nájdenou vnútri krypty, kde parašutisti zomreli.

„Vieme o mieste, kde jeden z parašutistov zomrel. V jednej tumbe sú dodnes vidieť krvné škvrny. Bolo stopercentne potvrdené, že tá krv je mužská a teraz prebieha zber dát DNA príbuzných parašutistov a snáď tento rok už budeme vedieť, kto presne tam zomrel,“ povedal pre Info.cz historik Marek Mels s tým, že prvého výsadkára už môžu vylúčiť. „Nebol to Jozef Valčík,“ doplnil.