Hitler a jeho „list na rozlúčku“

2036

Zaujímavý historický dokument ide do dražby v marylandskej aukčnej sieni Alexander Historical Auctions. V liste adresovanom poľnému maršalovi Ferdinandovi Schörnerovi sa Adolf Hitler vyznáva z úmyslov zostať v upadajúcom Berlíne, čím si nad sebou podpisuje ortieľ smrti.

„Zostávam v Berlíne, aby som sa tak v pocestnom štýle zúčastnil rozhodujúcej bitky o Nemecko a aby som bol dobrým príkladom pre všetkých, ktorí tiež zostali. Verím, že jedine takto odvediem pre Nemecko tú najlepšiu službu. Zvyšok vás musí vynaložiť všetko úsilie, aby sme boj o Berlín vyhrali. Rozhodne pomôže, ak čo najskôr postúpite na sever, „ tak znela Hitlerova odpoveď z 24. apríla 1945 na list poľného maršala Ferdinanda Schörner, ktorý Vodcu žiadal, aby opustil bunker a odišiel z Berlína. V dňoch 30. apríla a 1. mája 2019 bude dražený spoločne s ďalšími predmetmi v americkej aukčnej sieni.

Podľa riaditeľa spoločnosti Billa Panagopulos ďalšia listina podobného druhu neexistuje: „Doteraz sa nepodarilo nájsť žiadny iný písomný doklad, v ktorom by sa Hitler vyznával zo svojich úmyslov zostať (a zomrieť) v Berlíne. V podstate sa jedná o Hitlerov „list na rozlúčku“, sám seba v ňom vykresľuje ako statočného vodca svojich mužov až do úplného konca. V skutočnosti sa potom len premiestnil do spálne a otrávil sa kyanidom.“

Hitler vs Mussolini. Kto bol lepší rečník?

Súčasťou draženej položky je tiež prepis pôvodného listu od Schörner. „Chcel by som Vás požiadať, aby ste v tejto pohrebnej hodine opustil Berlín a prevzal velenie z južného sektoru. Ak padnete, padne aj Nemecko. Milióny Nemcov čaká na príležitosť znova vybudovať Nemecko spoločne s Vami,“ píše v ňom.

Ako približuje Panagopulos, nemecký diktátor bol vtedy ale už v úplne beznádejnej situácii. Vedel, že Nemecko vojnu definitívne prehralo. „Schörner bol obľúbenec Hitlera a jeho oddaný prisluhovač a rozhodne chcel, aby sa Hitler dostal preč z Berlína. Hitler na stranu druhú bol v bezvýchodiskovej pozícii. Na konferencii dva dni predtým utrpel totálny nervový kolaps, keď sa dozvedel, že jeho príkaz presunúť sa pre záchranu Berlína nebolo sluchu. Hitler spustil predvádzaniami proti zrade a neschopnosti veliteľov. Jeho výbuch vyvrcholil až vo vyhlásení – a to bolo prvýkrát, keď niečo také povedal -, že vojna je stratená. „

Dva dni potom, čo Hitler odoslal Schörnerovi svoju odpoveď, dostal ďalšiu ponuku odletieť z Berlína. Tiež tu ale odmietol. „Možno dúfal, že Schörner sa nejakým zázrakom presunie na sever od Československa a zachráni Berlín. Som však presvedčený o tom, že obaja vedeli, že je to nemožné. Nemecké obranné sily sa rúcali a na zem už pristávali sovietske granáty,“ hovorí Panagopulos.

Hitlerove utajené milióny

30. apríla si Hitler vzal kapsulu kyanidu a zastrelil sa. Spoločne s ním samovraždu spáchala aj jeho čerstvá manželka Eva Braunová. Schörner sa mal podľa poslednej Hitlerovej vôle stať novým veliteľom všetkých armád. Po kapitulácii Nemecka však dezertoval a utiekol do Rakúska, kde bol zatknutý spojeneckými vojskami. Po rokoch väzenia bol v roku 1963 prepustený a až do svojej smrti v roku 1973 žil v ústraní.