Hon na čarodejnice! Redaktorovi hrozí päť rokov za mrežami

499

Hlava XXII na pokračovanie.

Ako sa píše v článku: „Bývalému redaktorovi Trendu hrozí päť rokov za mrežami“, zverejnenom na medialne.etrend.sk v stredu 3. septembra, polícia obvinila novinára Dušana Karolyiho za článok publikovaný v týždenníku Trend Prešovská Hlava XXII z ohovárania.

Hrozí mu väzenie.

„Pre uvedený prečin je v Trestnom zákone sadzba jeden až päť rokov trestu odňatia slobody,“ potvrdil Medialne.sk hovorca krajského riaditeľstva polície v Prešove Daniel Džobanik.
Reportér vlani v auguste písal o kauze bývalého príslušníka Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), ktorý bol podozrivý zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Prokuratúra ho pred takmer desiatimi rokmi obžalovala. Novinár upozornil, že prešovský súd tak dlho nekonal, že skutok expríslušníka ÚBOK a troch policajtov sa stal premlčaný. „Prípad z Prešova ukazuje zúfalú hĺbku suterénu, do ktorého sa vymožiteľnosť práva prepadla,“ napísal vlani D. Karolyi.
Autorka článku „Bývalému redaktorovi Trendu hrozí päť rokov za mrežami“ Zuzana Petková ďalej píše, že trestné oznámenie v súvislosti s textom novinára Karolyiho z augusta 2013 podal expríslušník ÚBOK. Napriek tomu, že novinár neuvádzal jeho plné meno, mal mu podľa vyšetrovateľa prešovskej polície spôsobiť spoločenskú aj pracovnú ujmu.

Bývalý príslušník ÚBOK

podal voči uzneseniu o trestnom stíhaní sťažnosť na prokuratúru. Okresný prokurátor ju zamietol. V odôvodnení uviedol aj fakt, že v článku spomínaný expríslušník ÚBOK nedostal dostatočný priestor na vyjadrenie.
Mediálne.sk oslovilo aj bývalého policajta ÚBOK. V stanovisku, ktoré zaslal písomne, zdôraznil, že trestné oznámenie nepodal proti konkrétnym osobám, ale na neznámeho páchateľa. „Verejne prezentované informácie vnímam ako cielene namierené proti mojej osobe a posudzujem ich nielen ako nepríjemný spoločenský jav, ale hlavne ako závažný spôsob zásahu do mojich práv chránených ústavou,“ vyhlásil.
Tvrdí, že od roku 2003 je obeťou účelovej kriminalizácie jeho osoby a cielenej škandalizácie cestou médií. Zdôraznil, že trestné konania skončili jeho právoplatným oslobodením spod obžaloby.
Dušan Karolyi uviedol, že článok bol kritikou nečinnosti súdu. „Stíhanie hodnotím ako absurdné. Človek, ktorý podľa obžaloby opakovane zneužíval právomoci verejného činiteľa, je pre nekonajúci súd nevinný. Človek, ktorý o tom informoval verejnosť, je trestne stíhaný,“ cituje Karolyiho článok.
Policajný vyšetrovateľ, ktorý sa prípadom zaoberá, pôsobil v minulosti na rovnakom mieste ako bývalý príslušník ÚBOK. „Poznali sa v rámci služobného styku, keďže obaja jeden čas pracovali na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Prešove,“ pripustil ďalej pre Medialne.sk hovorca krajského riaditeľstva polície v Prešove Daniel Džobanik.
Vyšetrovateľ sa necíti byť zaujatý, keďže podľa hovorcu osobné ani priateľské kontakty s bývalým kolegom neudržiava. Aj v článku Karolyiho spomínaný policajt hovorí, že ho s vyšetrovateľom nespája žiadny bližší vzťah: „Vnímal som ho ako jedného z mnohých policajtov pôsobiacich v policajnom zbore.“

Náhrada škody vyše 33-tisíc eur   

V rámci trestného konania žiada expríslušník ÚBOK aj náhradu škody vyše 33-tisíc eur. Ak by bol novinár uznaný vinným, súd by rozhodoval aj o tom, či má zaplatiť túto sumu.
Dušan Karolyi pracoval v Trende do augusta 2014. Predtým pôsobil v investigatívnej relácii televízii Markíza Paľba. V tomto roku získal Novinársku cenu verejnosti za sériu článkov v Trende o učiteľovi Ottovi Žarnayovi, ktorý dostal výpoveď, keď upozornil na šafárenie s peniazmi v škole, kde učil. V súčasnosti je Karolyi šéfredaktorom nového košického večerníka košice:dnes, ktorý začne vychádzať v polovici septembra, dodáva sa v článku.
Médiá: Obvinenie Karolyiho je absurdným rozhodnutím justície
Za ďalšie absurdné rozhodnutie slovenskej justície a orgánov činných v trestnom konaní označuje slovenská pobočka Medzinárodného tlačového inštitútu (International Press Institute, IPI) obvinenie novinára Dušana Karolyiho.
Prípadom je IPI Slovensko hlboko znepokojená. „Opätovne, podobne ako v kauze Bonnano, naša polícia so súhlasom prokuratúry stíha novinára, ktorý upozornil na prešľapy – tentoraz 10-ročnú nečinnosť súdov – a nerieši podstatu veci: zlyhanie predmetného súdu v Prešove,“ uviedol v reakcii za Správnu radu IPI Slovensko jej predseda Pavol Múdry.
O kauzu sa už zaujímajú aj zahraniční partneri IPI Slovensko. „Na zastieranie vlastných pochybení zas budú ťahať po vyšetrovaniach a súdoch novinára, s cieľom zastrašiť alebo znechutiť ho, a po desiatich rokoch príde z Štrasburgu oslobodzujúci rozsudok,“ vyjadril svoj osobný názor Pavol Múdry.
IPI Slovensko dlhodobo upozorňuje na „opakujúce sa konanie slovenskej justície a orgánov činných v trestnom konaní voči médiám a novinárom v zmysle: ak niekto upozorní na pochybenia policajných či justičných orgánov, či osôb z radov polície, súdov a prokuratúry, obvinia médiá a novinárov, ktorí vyniesli tieto pochybenia na verejnosť“.
Podľa IPI Slovensko ide „o snahu o zastrašovanie novinárov a médií aby sa takýmto prípadom pochybení radšej nevenovali,“ uviedol ďalej Pavol Múdry a dodal, že IPI Slovensko vyjadruje Dušanovi Karolyimu plnú podporu.
„O kauzu sa už zaujímajú aj zahraniční partneri IPI Slovensko a preto budeme jej ďalší vývoj podrobne sledovať,“ zdôraznil na záver šéf správnej rady slovenskej pobočky Medzinárodného tlačového inštitútu.