Bezdomovec Chris Parker sa stal pri minuloročnom útoku v Manchestri hrdinom. Zachraňoval obetiam životy a upokojoval ich. O niekoľko mesiacov neskôr sa ukázalo, že je tiež okrádal. Súd ho minulý týždeň uznal vinným, nedostane tak viac ako 58 tisíc eur, ktoré pre neho Briti vybrali v zbierke.
„Kvôli Brandovi som chcela veriť, že Chris raz urobil niečo správneho. Veď je jeho otec,“ uviedla zničená Michelle Rayová, bývalá partnerka bezdomovca „hrdinu“ Chrisa Parkera. Parker v máji minulého roka zachraňoval obete teroristického útoku, ukázalo sa však, že je tiež okrádal.
Vyťahovali klince z detských tvárí, teraz dostanú dvaja bezdomovci peniaze aj bývanie
„Ľudia usporiadali zbierku, darovali ich ťažko zarobené peniaze, aby ho dostali z ulice, ale on sa im pravdepodobne len za chrbtom vysmieval,“ uviedla matka Parkerovho syna pre denník Mirror. Potom, čo bezdomovec zistil, že pre neho bolo vybraných viac ako 52 tisíc libier, napísal Rayovej, že na neho so synom len obaja žiarlia.
„Ty si na dávkach, zatiaľ čo ja letím do Turecka … Ste iba špiny … Pozri na môj účet. O 52 tácok bohatší,“ napísal Parker svojej bývalej partnerke.
Peniaze však Parker nakoniec nedostane. Potom, čo minulý týždeň súd potvrdil, že bezdomovec okrádal obete májového teroristického útoku v manchesterskej aréne, usporiadatelia zbierky sa rozhodli peniaze vrátiť darcom.
Parkera ako hrdinu oslavovali svetové médiá aj server stcity potom, čo vyšlo najavo, že tesne po samovražednom útoku pribehol obetiam na pomoc. Útok na koncerte speváčky Ariany Grandeovej si vyžiadal 22 mŕtvych a vyše dve stovky zranených.
Súd, ktorý prebehol minulý týždeň, uznal Parkera vinným z krádeže kabelky Pauline Healeyovej a mobilného telefónu 14-ročnej dievčiny, ktorú súd nemenoval.
Počas súdneho pojednávania obžaloba pustila aj zábery z bezpečnostných kamier. Podľa denníka Mirror na nich Parker obchádza obete a skúma ich veci. Niekoľkokrát si kľakol k telám, nazrel im do tašiek a následne si vyfotil ich zranenia.
Nakoniec sa vrátil k Pauline Healeyovej, ktorej vnučka Sorrell Leczkowska ležala len pár metrov od nej. Healeyovej zobral tašku a z nej ukradol peňaženku s bankovou kartou, ktorú následne použil na nákup jedla v reťazci s rýchlym občerstvením.
Polícia Parkera zadržala v auguste minulého roka a do súdneho pojednávania bol držaný vo väzbe. Potom bol prevezený do domáceho väzenia v jednom z miestnych hostelov. Tesne pred decembrovým súdnym prilíčením však Parker zdrhol. Elektronický náramok, ktorý mal monitorovať jeho pohyb, utopil v konzerve s polievkou. Polícii sa podarilo bezdomovca dopadnúť minulý utorok a odvtedy je vo väzbe.
Počas súdneho pojednávania, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň, bol uznaný vinným. Rozsudok podľa britských médií padne 30. januára. Parker bude pravdepodobne odsúdený na trest väzenia.
Bezdomovec tesne po výbuchu spolu s ďalším mužom bez domova Stephenom Jonesom miesto úteku do bezpečia zostal a snažil sa pomáhať utekajúcim ľuďom. Parker tvrdil, že utešoval dievča, ktorá prišla o nohy. Iná staršia žena mu vraj zomrela v náručí.
Peniaze sa vráti darcom
Po zverejnení Parkerovho príbehu vypísal Michael Johns na internete zbierku na jeho podporu, v ktorej sa vybralo 52 593 libier. Peniaze bezdomovec nedostal kvôli výške obnosu a stále nimi disponuje správcu stránky GoFundMe.com.
„Je viac ako správne, aby finančný príspevok bol stiahnutý a všetky dary boli vrátené,“ uviedol Michale Johns, zakladateľ fondu, ktorý mal bezdomovcovi „hrdinovi“ Chris Parkerovi umožniť návrat do normálneho života.
Johns sa potom, čo bol Parker uznaný vinným, rozhodol vrátiť všetky príspevky pôvodným darcom. „Bohužiaľ nemôžem previesť peniaze do fondu pre obete útoku, alebo na charitu pre bezdomovcov. Je to politika GoFundMe, aby zabránili ľuďom založiť fond z nejakého dôvodu a potom ho zmenila. Ak si prajete peniaze darovať na akúkoľvek inú vec, musíte tak urobiť sami,“ napísal Johns na stránku GoFundMe.