Dôvodom je skutočnosť, že svetový obchod je dôležitým zdrojom pre vytváranie hospodárskeho rastu.
„Slovenská republika víta túto diskusiu,“ zhodnotil Korčok rokovania Rady o svetovom obchode. Dodal, že ak si uvedomíme, v akom ekonomickom cykle sa dnes Európa nachádza, keď zásluhou krízy máme problémy s domácou spotrebou, tak musíme zohľadniť, že jediným spoľahlivým zdrojom hospodárskeho rastu je práve svetový obchod.
Slovenský veľvyslanec pri EÚ v tejto súvislosti upozornil, že v roku 2011 a v prvej časti roka 2012 sa svetový obchod pretavil do jednopercentného nárastu hrubého domáceho produktu (HDP) únie, čo sú obrovské čísla v reálnom finančnom vyjadrení.
Vzhľadom na reálnu situáciu v rokovaniach o liberalizácii svetového obchodu v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa EÚ rozhodla ísť cestou uzatvárania bilaterálnych dohôd o voľnom obchode so svojimi kľúčovými partnermi.
„Dnes sú v príprave okrem Japonska aj rokovania so Spojenými štátmi a Kanadou. A z rozvíjajúcich sa ekonomík by som spomenul napríklad Indiu,“ povedal Korčok o smerovaní ekonomickej diplomacie EÚ.
Slovenský diplomat upozornil, že len v rámci dohôd o voľnom obchode so Spojenými štátmi, Kanadou a Japonskom by pozitívny efekt na raste HDP Európskej únie predstavoval 1,5 %, v reálnych číslach takmer 200 miliárd eur.
„To je obrovská suma, čo sa môže pozitívne prejaviť na životnej úrovni a tvorbe pracovných miest. Potenciálne iba z medzinárodného obchodu by sa v EÚ malo vytvoriť až 5 miliónov pracovných miest,“ opísal Korčok možnosti, o ktoré európski lídri nechcú prísť. A dodal, že cez takéto dohody o voľnom obchode sa odhaduje dosiahnutie 10-% nárastu exportov z EÚ.
Z pohľadu lídrov EÚ je stratégia taká, že treba čo najlepšie nastaviť podmienky na uzatvorenie dohôd o voľnom obchode, ale za predpokladu, že budú výhodné pre obe strany.