I. RADIČOVÁ: L. Žitňanská robí zásadné kroky obkolesená rozdeleným súdnictvom

562

Na tlačovej konferencii za účasti šéfky rezortu spravodlivosti to dnes uviedla predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Premiérka pripomenula, že až 65 percent občanov Slovenska nedôveruje súdom a viac ako polovica predpokladá, že súdy majú problém s korupciou a klientelizmom. Preto je podľa Radičovej dôležité realizovať v tomto rezorte zásadné zmeny a reforma justície je prioritou vlády. „Nesmierne oceňujem kroky ministerky spravodlivosti. Krok za krokom presadzuje systémové, zásadné zmeny,“ vyhlásila.
Z opatrení, ktoré Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR podniklo za posledný rok, premiérka vyzdvihla zavedenie povinného zverejňovania zmlúv so štátom, respektíve samosprávou a vytvorenie ich centrálneho registra. „Ministerke sa podarilo do konca roka uhradiť všetky dlhy, ktoré jej predchodcovia zanechali. Pre rezort 18 miliónov eur dlhov nie je malá čiastka,“ dodala s tým, že boli vyrovnané všetky dlhy advokátom, znalcom, tlmočníkom, svedkom a aj dlžoby na odškodnom pre obete trestných činov.
Z prvého balíka zmien v súdnictve, ktorý vypracovalo MS SR, Radičová ocenila zverejňovanie súdnych rozhodnutí od budúceho roka, prísnejší postih obchádzania náhodného prideľovania prípadov či model otvorených výberových konaní na miesta sudcov. „Postavili sme prekážky rodinkárstvu pri obsadzovaní miest sudcov a prokurátorov,“ vyhlásila Radičová. Zároveň upozornila, že rezort vyvodzuje zodpovednosť aj voči samotným sudcom, kde už prvých 14 predsedov súdov stratilo svoje miesta.
Ministerka Žitňanská ju doplnila informáciou, že v súčasnosti sa pracuje už na druhom sudcovskom balíčku opatrení, ktorý bude predstavený v najbližšom čase. Séria opatrení počíta aj s predložením návrhov ústavných zmien v Národnej rade (NR) SR. Ministerka sa napríklad nechce vzdať zámeru oddelenia Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR vrátane oddelenia funkcie predsedu Súdnej rady a Najvyššieho súdu.
Premiérka ocenila tiež rozšírenie počtu občanov, ktorí majú nárok na právnu pomoc hradenú štátom v Centrách právnej pomoci, novelu Trestného zákona a poriadku, ktorá zužuje priestor pre obštrukcie obžalovaných osôb. Z hľadiska zmien zameraných na zlepšenie podnikateľského prostredia je podľa Radičovej dôležitá novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá má zefektívniť exekúcie a elektronizácia Obchodného vestníka. Žitňanská dodala, že rezort pripravuje aj zámer nového zákona o verejnom obstarávaní, ktorý predstaví v najbližšom čase.
„Prevzala som MS SR v situácii veľmi nízkej dôvery v súdy. Rezort bol v dlhoch. Očakávania na zlepšenie vymožiteľnosti práva sú obrovské,“ reagovala Žitňanská. „Žiadny minister nemá čarovný prútik, ale to, čo urobíme dnes, sa prejaví zajtra. Preto je dôležité konať rýchlo,“ povedala ministerka, podľa ktorej je cieľom reforiem najmä vyššia transparentnosť, otvorenosť a efektívnosť justície.
„Od prvého januára budúceho roku sa budú zverejňovať súdne rozhodnutia na internete,“ poznamenala Žitňanská s tým, že ani mená sudcov na zverejnených rozhodnutiach nebudú anonymizované. Ministerka zároveň upozornila, že rezort začína zverejňovať štatistiky práce na jednotlivých súdoch, aj keď toto opatrenie nie je v časti sudcovskej obce populárne. Do budúcnosti chce rozort zaviesť pravidelné hodnotenie práce sudcov a zefektívniť vyvodzovanie zodpovednosti voči sudcom, ktorý nedosahujú požadované výsledky. „Tie isté princípy, ktoré sa vzťahujú na prácu súdov sme presadili aj v zákone, ktorý sa vzťahuje na prokuratúru,“ dodala. Čo sa týka špecializácie v súdnictve, MS SR chce otvoriť priestor pre vznik tzv. rodinných súdov, ale aj pre špecializáciu na pracovnoprávne spory. V budúcom roku by sa mali súdne pojednávania povinne nahrávať, do roku 2013 by súdy mali byť podľa ministerky schopné doručovať súdne rozhodnutia aj elektronicky.