Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na izraelský vládny zdroj.
Celkom 436 bytových jednotiek by malo vzniknúť v osade Ramat Šlomo. Tento projekt bol schválený už v roku 2012, vláda ho ale neskôr zmrazila, aby sa vyhla vyhroteniu vzťahov s Washingtonom. Zvyšných 18 má stáť v jeruzalemskej štvrti Ramot.
Izraelský poslanec Omer Bar-Lev rozhodnutie o výstavbe označil za cynický a vykorisťovateľský pokus, ako sa vyhnúť medzinárodnej kritike vzhľadom na to, že celý svet teraz rieši teroristické útoky v Paríži.
„Netanjahu používa ako vždy cynizmus … Prečo pokračovať s plánom na výstavbu v Ramat Šlomo? Pretože svetoví lídri sú teraz príliš zaneprázdnení kvôli vražedným útokom vo Francúzsku, takže tomu nebudú venovať pozornosť a tento krok neodsúdia,“ citoval poslanca izraelský denník The Jerusalem Post.
Plán ihneď kritizovali aj Palestínčania. Ako uviedli, výstavba osád je „jasným porušením medzinárodného práva“ s cieľom zabrániť vytvoreniu palestínskeho štátu.
Výstavbu osád v minulosti kritizovali Spojené štáty i krajiny Európskej únie. Východný Jeruzalem obývajú hlavne Arabi, Palestínčania počítajú s touto časťou mesta ako s metropolou svojho budúceho štátu.
Izrael túto časť Jeruzalema obsadil za vojny v roku 1967, neskôr ju pripojil k západnej časti a celé mesto potom v rozpore s medzinárodným právom označil za svoju nedeliteľnú metropolu.
Na západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme žije asi pol milióna Židov a asi 2,5 milióna Palestínčanov.