Americký bombardér B-29 pomenovaný Enola Gay zhodil bombu ráno 6. augusta 1945. V posledných dňoch druhej svetovej vojny zabila odhadom 140.000 ľudí.
O 08.15 h miestneho času, v momente výbuchu, úder zvonu oznámil minútu ticha za obete. Chodci sa zastavili, mierne uklonili a spojili svoje ruky k modlitbe.
Na oficiálnej spomienke sa zúčastnilo okolo 50.000 ľudí. Tisíce ďalších sa pripojili k demonštráciám, pochodom, fóram a koncertom na iných miestach Hirošimy, ktoré sú súčasťou globálneho hnutia proti jadrovým zbraniam.
Približne 700 ľudí, vrátane tých, ktorí výbuch atómovej bomby prežili, ako aj osôb evakuovaných z okolia vlani havarovanej jadrovej elektrárne Fukušima, sa tiež zúčastnilo na zhromaždení proti jadrovým zbraniam. Protijadrové protesty nabrali tento rok v obvykle pokojnom Japonsku na intenzite po tom, čo vláda premiéra Jošihika Nodu v júni nariadila reštartovanie dvoch z 50 jadrových reaktorov, postupne odstavených po vlaňajšej marcovej katastrofe vo Fukušime.
Starosta Hirošimy Kazu Macui v príhovore vyzval japonskú vládu, aby čo najskôr zaviedla energetickú politiku, ktorá zaistí bezpečnosť a ochranu ľudí. Noda v reakcii povedal, že vláda vytvorí „energetický mix“, založený na svojej politike, ktorá sa nebude spoliehať len na jadrovú energiu.
Spojenecké sily tvrdili, že útoky z roku 1945 priniesli rýchly koniec vojny tým, že urýchlili japonskú kapituláciu, čím sa predišlo miliónom obetí v prípade pozemnej invázie plánovanej na neskôr.
Úvod Zaujímavosti Zaujímavosti Japonsko: Hirošima si pripomenula 67. výročie zhodenia atómovej bomby