Japonsko: Vláda je pod rastúcim tlakom za rozšírenie evakuačnej zóny

1144

Uviedol to dnes japonský Úrad pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť (NISA).
Rozšírenie 20-kilometrovej evakuačnej zóny odporučila Japonsku Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) po nameraní vysokých hodnôt radiácie aj mimo tejto oblasti. Hovorca japonského kabinetu Jukio Edano dnes v reakcii povedal, že vláda veľkosť zóny prehodnocuje denne, no momentálne nevidí potrebu ju rozšíriť.
Pretrvávajúce vysoké úrovne radiácie v mori pri krízovej elektrárni môžu znamenať, že žiarenie odtiaľ uniká nepretržite. „Je to možné,“ povedal zástupca generálneho riaditeľa NISA Hidehiko Nišijama s tým, že regulačný úrad ani technici na mieste nevedia, odkiaľ presne k únikom dochádza.
Japonský premiér Naoto Kan dnes uviedol, že poškodená elektráreň Fukušima-I musí byť vyradená z prevádzky, informovala tlačová agentúra Kjódo. Kan podľa nej tiež možno prehodnotí plány na vybudovanie ďalších vyše 14 atómových elektrární v krajine do roku 2030.
Pomoc Japonsku zvládnuť nukleárnu krízu by malo pomôcť aj približne 140 expertov na radiačnú bezpečnosť z americkej armády, ktorí čoskoro pricestujú do krajiny, uviedla agentúra Kjódo s odvolaním sa na predstaviteľa ministerstva obrany.