Japonský politik bol zavraždený v priamom prenose samurajským mečom

2368

Japonský politik Inejiro Asanuma bol zavraždený pred zrakmi miliónov ľudí priamo v priamom prenose. Mečom ho prebodol sedemnásťročný mladík.

12. októbra roku 1960 došlo v Tokiu k úplne nevídanej udalosti, ktorá sa zapísala do dejín krajiny. Televízne kamery zaberali Asanuma, predsedu japonských socialistov. Ľavicovú stranu podporovali silný čínski komunisti. Strana silne kritizovala súčasné japonsko-americké vzťahy. Bolo len pätnásť rokov po japonskej porážke za druhej svetovej vojny a podobné témy silno rezonovali spoločností.

Asanuma bol kontroverzný politik, ktorý Američanov označoval za nepriateľov, niekoľkokrát bol na politických rokovaniach priamo v Číne a bol silne inšpirovaný čínskym vodcom Mao Zedongom. Onoho 12. októbra mal pred tisíckou ľudí priamo v sále hovoriť o nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Jeho prejav prenášali kamery do celého Japonska. Znenazdania sa u neho objavil sedemnásťročný Otoja Jamaguči, ktorý ho napadol tradičným samurajským mečom a bodol ho medzi rebrá. Než stihla zasiahnuť ochranka, bol Asanuma smrteľne zranený. Zomrel hodinu po útoku.

Jamaguči bol oblečený do školskej uniformy a ani v najmenšom nepôsobil rozrušene. Patril k pravicovým ultranacionalistom a potom, čo bol zneškodnený, sa bezstarostne usmieval. Jamaguči bol členom Veľkej vlasteneckej spoločnosti, extrémne pravicové skupiny bojujúce najmä proti komunizmu. Stovka členov spoločnosti prišla na verejnú debatu, ktorej sa zúčastnil Asanuma, a od počiatku tak bolo jasné, že atmosféra v sále bude búrlivá.

Akonáhle bol Asanuma vyhlásený za mŕtveho, do ulíc sa vydalo cca 15 tisíc ľavicových demonštrantov, ktorí obľahli velenie polície a požadovali okamžitú rezignáciu policajného riaditeľa, ktorý podľa nich nebol schopný zaistiť bezpečnosť pri debate. Pri potýčkach s políciou bolo zranených 60 študentov, zranení boli aj medzi policajtmi.

Tri týždne nato Jamaguči v cele spáchal samovraždu, keď sa obesil na plachte. Predtým vytlačil tubu so zubnou pastou a zmiešal ju s vodou. Touto zmesou napísal na stenu cely nápis: Sedem životov pre moju vlasť. Nech žije cisár!

Ako Asanuma, tak Jamaguči sa stali pre svojich obdivovateľov mučeníci a celkovo incident prispel k ešte väčšiemu rozdeleniu spoločnosti vo vtedajšom Japonsku.