Je nutná analýza spoločnosti KPMG za 803 tisíc eur?

578

„Celkovo je podozrivé, že si ministerstvo objednáva tak drahú analýzu od súkromnej firmy a nevyužíva pri tom odborné kapacity, ktorými slovenské ministerstvá disponujú,“ poznamenal Poliačik.

Prečo si ministerstvo necháva vypracovať drahú analýzu za 803 990 eur na poslednú chvíľu, keď prvé plány boli prezentované už v roku 2009. Vláda Roberta Fica preukazuje svoju neschopnosť pri riešení výstavby národného futbalového štadióna, myslí si poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Poliačik.

„Považujeme to za zlyhanie vlády, že nedokázala za dve volebné obdobia predstaviť jasnú a reálnu stratégiu výstavby národného futbalového štadióna. Vrcholným prejavom tejto neschopnosti je, že ministerstvo školstva v čase, keď hľadá staviteľskú firmu, zaplatí 803 990 eur, aby ešte len zistilo, či sa vôbec oplatí, aby národný futbalový štadión postavil štát,“ upozorňuje Poliačik.

Podľa tímlídra SaS pre školstvo je otázne, či sa výsledky tejto analýzy vôbec dozvieme a či je vláda pripravená odstúpiť od zámeru výstavby štadiónu zo štátneho rozpočtu, ak sa ukáže, že by to bolo nevýhodné.

„Celkovo je podozrivé, že si ministerstvo objednáva tak drahú analýzu od súkromnej firmy a nevyužíva pri tom odborné kapacity, ktorými slovenské ministerstvá disponujú,“ poznamenal Poliačik.
Poslanec za SaS pripomína, že po neúspešnom projekte výstavby podnikateľom Ivanom Kmotríkom, na ktorý malo ministerstvo školstva prispieť sumou 27 miliónov, prišiel premiér na jar tohto roka s vyhlásením, že štadión postaví štát za vlastné.

Deň pred spustením verejného obstarávania na staviteľa (6. augusta 2015) zverejnilo ministerstvo školstva aj zmluvu s audítorskou spoločnosťou KPMG, ktorá má pre rezort dodať do troch mesiacov analýzu v hodnote 803 990 eur.

Analýza by mala zhodnotiť možnosti prevzatia projektu štátom, zhodnotiť jednotlivé varianty a odporučiť ďalší postup. Víťaz by mal štadión postaviť za sumu 45 miliónov.

Reakcie z internetu

Je zaujímavé sledovať anabázu dvoch štadiónov. Štadión v Budapešti a v Bratislave. Jedná sa o štadión Ferencvarosu a Slovana. Na obidvoch miestach začali približné v rovnakom čase búrať starý štadión. V Budapešti prakticky starý štadión rozobrali a speňažili čo sa dalo. Napr.: zelene sedačky, kus trávnika, skrine legendárnych hráčov atd.. Tie suveníry išli na dračku. Časť sedačiek zadarmo odovzdali klubom, ktoré majú zeleno biele klubové farby. Betón zo starého štadióna sa drvilo priamo na mieste a zabudovali do nového, aby ušetrili. Ferencvaros a Maďarska reprezentácia už hra druhu sezónu v Groupama aréne. Je to klenot pre 22000 divákov. Cena stavby je 47M eur. Čo je v Bratislave? Zelena lúka a minuté kvantum peňazí. Ma niekto len kus ako suvenír zo starého Tehelného pola? 
coopy

Všetky staré stavby z betónu sa už dávno recyklujú napr. na vysokokvalitný vibrolisovaný betón. V prípade Slovana sa na výstavbe hrubej stavby nového mohlo ušetriť cca 10 mil euro. Stačilo do drviny pridať 4 % cementu, lisovať, vibrovať… a znovu použiť. A to ešte nerátam úsporu na mimostaveniskovej doprave nielen finančnú ale aj ďalšie ničenie ciest, hluku a prachu ťažkou dopravou. Slovenskí “ projektanti“ bezkonkurenčne vedú tabuľku zaostalosti v technológiách. Stagnujú od čias výstavby Manderláku. Minimálne čo sa železobetónov týka. No ale keď majú 10 % z rozpočtu stavby, tak sa niet čo čudovať. Čím drahšie tým lepšie. Viď most pri Kurimanoch – zázrak techniky.
Keby bola vypísaná medzinárodná súťaž na stavbu aj s projektom, tak sme mohli mať štadión lepší a podstatne lacnejší. 
puckkk