Jeden joint vraj stačí, aby sa zmenila štruktúra mozgu teenagera

1908

Americká mladá generácia žije zdravším životným štýlom ako tie predchádzajúce. Menej pije alkohol, neholduje ani toľko cigaretám, jediné, čomu holduje stále viac, je marihuana. A vedci varujú, že to rozhodne nie je bez rizika.

V prestížnom vedeckom časopise Journal of Neuroscience bola publikovaná štúdia vedcov z Vermontu, ktorí skúmali, ako sa mení mozog dospievajúcich mladých ľudí, ktorí skúšajú marihuanu. Výsledky sú veľmi zaujímavé a alarmujúce. Už jeden alebo dva jointy začínajú meniť štruktúru ľudského mozgu.

Zistili, že narastá objem šedej kôry mozgovej v kanabinoidných receptoroch, zahŕňajúcich chuť do jedla, náladu, citlivosť k bolesti a pamäť. Najväčšie zmeny nastali v oblasti zvanej amygdala, ktorá má spojitosť so strachom a ďalšími procesmi, súvisiacimi s náladou a emóciami.

Vedci vylúčili, že by na tieto zmeny štruktúry mozgu mohlo mať vplyv čokoľvek iné, ako napríklad vek, pohlavie alebo napríklad konzumácia alkoholu. Spojitosť medzi užitím marihuany a zmenami týchto častí mozgu je podľa nich priama a vedecky veľmi dôležitá.

Mať zbraň, použil by som ju, hovorí muž, ktorého bolestí zbavila až marihuana

Náš mozog v období dospievania prechádza takzvaným prerezávaním a vytvára si nové synaptické konexie. Fajčenie trávy podľa autorov štúdie možno nabúrava tento proces. To už je ale len hypotéza, presný význam nárastu šedej kôry mozgovej zatiaľ nie je dôkladne vedecky prebádaný. Vedcov tak na tomto poli čaká ešte veľa práce, ale už teraz sa dá konštatovať, že k zmenám mozgu v tomto veku dochádza.