Piráti prepadli loď Naham 3 v marci 2012 a posádku držali takmer päť rokov v centrálnej časti Somálska. Pôvodne tvorilo posádku 29 ľudí z Kambodže, Číny, Indonézie, Filipín, Taiwanu a Vietnamu. Jeden námorník pri útoku prišiel o život a dvaja počas zajatia podľahli chorobám. Prepustenie zajatcov sprostredkovala MVO HSP.
Jeden z preživší Arnel Balbero opísal reportérom spravodajskej stanice BBC podmienky, v ktorých v zajatí žili. „Jedli sme všetko, nemohli sme si vyberať. Varili sme vtáky a krysy kdesi uprostred somálskych lesov,“ povedal filipínsky námorník Balbero.
Zajatci vraj dostávali napriek horúčave len liter vody na deň a často trpeli rôznymi chorobami. „Bude pre mňa veľmi ťažké sa po tomto znovu vrátiť do normálneho života,“ povedal Balbero.
On a jeho druhovia boli jedni z posledných unesených námorníkov väznených somálskymi pirátmi. Pirátstvo pri somálskom pobreží je v posledných rokoch vďaka medzinárodným námorným hliadkam na ústupe. Podľa štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity Anji Shortlandové a Federica Varese sa útoky pirátov znížili tiež kvôli pozvoľna rastúcej ekonomike Somálska.
Podľa nich miestni podnikatelia skôr s pirátmi spolupracovali, pretože nemali inú možnosť, ako získať finančné prostriedky. Napríklad v meste Bosasso na severe krajiny však v posledných rokoch prerušili väzby s pirátmi, pretože miestny prístav nadobudol na význame.