Kanadského dôstojníka obvinili zo špionáže pre Rusko

910

Podplukovník Jeffrey Paul Delisle pracoval v námornom komunikačnom a spravodajskom centre v Halifaxe, kde mal prístup k utajovaným informáciám z členských štátov NATO. Pre podozrenie zo špionáže ho zadržali 13. januára toho roku.

Delisle bol prvý, koho v Kanade obvinili zo špionáže na základe zákona o bezpečnosti spravodajských informácií, ktorý kanadský parlament prijal po teroristických útokoch na Spojené štáty z 11. septembra 2001.

Ruské veľvyslanectvo s ponukou na spoluprácu Delisle kontaktoval v roku 2007.

Federálna prokurátorka Lyne Decarieová na súdnom pojednávaní prečítala úryvky z Delislovho výsluchu na polícii, v ktorom uviedol, že v deň, keď šiel na ruskú ambasádu, aby ponúkol svoje služby, bol dňom jeho „profesionálnej samovraždy“. Pri výsluchu na polícii tvrdil, že konal z ideologických dôvodov, nie pre peniaze.

Delisle mal prístup k utajovaným informáciám týkajúcim sa Kanady, Spojených štátov, Veľkej Británie, Austrálie a Nového Zélandu. Jeho úlohou bolo nahrať ich na USB kľúč a potom z domáceho počítača e-mailom poslať styčnej osobe. Za prvý transfer dostal 5000 dolárov, každý ďalší mesiac po 3000 dolárov.

Delisle sa prezradil na jeseň 2011 pri návrate z Brazílie, kde sa stretol so styčnou osobou a odkiaľ sa vracal s veľkou sumou peňazí v batožine, čo na letisku vyvolalo podozrenie agenta pohraničnej služby, ktorá potom kontaktovala políciu i velenie armády.

Obhajca obvineného Mike Taylor uviedol, že dôkazy voči jeho mandantovi sú presvedčivé. Dodal, že informácie, ktoré Delisle predal Rusku, neohrozili kanadské jednotky ani lode.

Naznačil tiež, že ruská strana vyvíjala na Delisla nátlak, keď sa pokúšal ukončiť spoluprácu. Rusi podľa výpovede obvineného mali fotografie jeho detí. „Mali o mne všetko. Mali moje fotografie, fotografie mojich detí. Viem presne, na čo im to bolo,“ uvádza sa v jeho výpovedi.

Ako informovala agentúra AP, Delislovi hrozí doživotie. Súdne pojednávanie v tejto kauze je naplánované na 10. januára 2013.

Kanadské ministerstvo obrany odmietlo kauzu komentovať, kým sa ňou zaoberajú vyšetrovacie a súdne orgány. Podľa nemenovanej spravodajskej služby Delisle svojím konaním vážne a nenapraviteľne poškodil záujmy Kanady.