Jedným z dôvodov, prečo sa novozélandský minister pre prisťahovalectvo Iain Lees-Galloway pôvodne rozhodol udeliť povolenie na pobyt českému občanovi Karlovi Šroubkovi, ktoré si v krajine odpykáva trest za pašovanie drog, bola písomná príhovor jeho niekdajší ženy. Dnes o tom informoval portál stuff.co.nz, ktorý tiež zverejnil nahrávku telefonátu Šroubka s bývalou ženou. Zo záznamu je podľa serveru zrejmé, že Šroubek na exmanželku, ktorej identita zverejnená nebola, vyvíjal značný tlak.

Minister za svoj postup čelil kritike, preto sa rozhodol prípad znovu preskúmať a svoje predchádzajúce rozhodnutie odvolal. Lees-Galloway list, v ktorom sa bývalá žena prihovára, aby mohol na Novom Zélande zostať, označil za jeden z niekoľkých príkladov v takmer 400stránkovej zložky, ktorý hovoril pre Šroubkov prospech. Dodal, že obzvlášť listu priložil veľkú váhu, lebo exmanželka Šroubka vysoko hodnotila a uvádzala, že aj keď sú odlúčení, ďalej ho psychicky aj finančne podporuje.

Zo zverejneného záznamu, ktorý v máji zaobstarala väzenská služba, ale vyplýva, že Šroubek so ženou hovorí veľmi nahnevane, lebo nechcela splniť, čo predtým sľúbila. V jednej chvíli sa jej pýta, či ho chce nechať urobiť nejakú hlúposť. „Chceš, aby som poslal niekoho, kto si s tebou porozpráva, pretože sa správaš šialene?“ povedal Šroubek.

Žena podľa stuff.co.nz tvrdí, že ju Šroubek prinútil napísať list, v ktorom mu vyjadrila podporu, a chcel ho tiež vidieť, ukázať mu ho ale odmietla.

Šroubek prišiel na Nový Zéland v roku 2003 ako 22-ročný so sfalšovaným cestovným pasom svojho kamaráta. Úradom na Novom Zélande povedal, že bol v Prahe toho istého roku svedkom incidentu, pri ktorom bol zastrelený človek. Tvrdil pritom, že ako svedkovi vraždy jemu aj jeho rodine sa vyhrážala dvojica policajtov, ktorí po ňom chceli, aby vypovedal nepravdivo a tým pomohol vyviaznuť hlavnému podozrivému. To vraj bol dôvod jeho odchodu z Česka.

Ako Ján Antolík sa Šroubek neskôr stal na Novom Zélande úspešným podnikateľom a tiež kickboxer svetovej triedy. Novozélandský server stuff.co.nz ale pripomenul, že Šroubek sa tiež v posledných 15 rokoch niekoľkokrát dostal do konfliktu s novozélandskou políciou a čelil niekoľkým obvineniam v súvislosti s únosom, drogami a lúpežou. Bol ale buď zbavený viny, alebo jeho obvinenie bolo zrušené.

Že Šroubek žije pod falošnou identitou na Novom Zélande, zistili české úrady v roku 2009. Vtedy česká pobočka Interpolu informovala novozélandské úrady o jeho pravej totožnosti a vydala na Šroubka zatykač v súvislosti s vyšetrovaním spomínané vraždy. Namiesto vyhostenie ho ale sudca v roku 2012 vzhľadom na úspešné začlenenie do novozélandskej spoločnosti oslobodil a dal mu podľa novozélandského tlače „druhú šancu“.

Muž na úteku! Po vražde v roku 2003 sa ukryl na Novom Zélande.

V júni 2016 bol Šroubek na Novom Zélande odsúdený na päť rokov a deviatim mesiacov väzenia za dovoz drog, ktorých cena by na čiernom trhu predstavovala 375.000 novozélandských dolárov (226.500 eur).

Pôvodne mal byť Šroubek po odpykaní trestu v roku 2022 vyhostený do Česka, to zmenilo koncom októbra rozhodnutie ministra pre prisťahovalectvo, ktoré však minister opäť zrušil. Ak sa nič nezmení, mal by sa tak Šroubek za štyri roky vrátiť do Česka. Čech s deportáciou ale nesúhlasí a v otvorenom liste upozorňuje na to, že jeho život bude vo vlasti v ohrození. Vyzval tiež opozičného poslanca Marka Mitchella, ktorý tvrdo kritizoval pôvodné rozhodnutie ministra pre prisťahovalectvo, aby sa u niekdajší političky Hany Marvanovej či generálneho prokurátora Pavla Zemana informoval na rozsah korupcie v radoch polície aj justičného systému.