Na úzkych cestách
medzi poliami, aj jedna kolízia zablokuje celú cestu. Najskôr 155 kilometrov pred cieľom ostal s niektorými favoritmi čakať kvôli pádu Rusa Trusova.
Stratu sa snažil Peter Sagan s Fabianom Cancellarom dohnať. Keď však neskôr spadol aj Švajčiar, Petrovi už nemal, kto pomôcť stratu na lídrov dohnať.
„Spolupráca s Cancellarom bola moja posledná nádej, keď spadol, tušil som, že mám po pretekoch,“ vravel novinárom v cieli Sagan.
“Ani ja ani Fabian sme dnes nemali šťastie. Kým nás zadržal pád, tri tímy vpredu makali a mali tam dosť jazdcov na to, aby kontrolovali preteky. Bez spolupráce s ďalšími jazdcami to bolo veľmi náročné.“
Presile tímov Sky, LottoNL-Jumbo a Etixx sa i tak dlho nedarilo svoj náskok zvýšiť. Všetko rozhodol až Cancellarov pád.
Sagan navyše veľmi skoro prišiel o kľúčovú podporu. Preteky po páde nedokončil ani Oscar Gatto. On mal potiahnuť Sagana dopredu v rozhodujúcich momentoch.
„Keď súperi videli, ako Peťo vyhral Gent – Wevelgem a Okolo Flámska, útočili oveľa skôr ako zvyčajne. Boli to veľmi náročné preteky, no vyvíjali sa od úvodu proti nám,“ hodnotil športový riaditeľ tímu Tinkoff Lars Michaelsen.
Sagan sa zázračne vyhol pádu, preskočil bicykel súpera
Je neuveriteľné, čo všetko dokáže na bicykli. Ovláda ho tak, ako azda žiadny iný cyklista. Na Paríž – Roubaix nemal v úmysle baviť divákov. Keď však pred ním na jednom zo sektorov pavé počas stíhania vedúcej skupiny spadol Fabian Cancellara. Peter Sagan dokázal cez jeho bicykel prejsť bez pádu. Šanca zabrzdiť alebo obísť jazdca a bicykel v zlomku sekundy je takmer nulová. Sagan nespadol, hoci prakticky prešiel krížom cez Cancellarov bicykel. Najskôr však nadvihol predné koleso a potom zadné. Cyklisti idúci za Saganom sa pádu nevyhli.
Do cieľa prišiel Peter Sagan na 11. mieste. Svoje maximum spred dvoch rokov (6. miesto) nezlepšil.
„Každý sa ma pýtal, či vyhrám, no toto je Paríž – Roubaix a nikdy neviete, čo sa stane. Sú to skvelé preteky, historické, no zároveň aj veľmi ťažké. Dnes sa dvaja favoriti ocitli vzadu po páde v pelotóne, pričom ostatné tímy mali dosť pretekárov vpredu a kontrolovali priebeh. Ja som sa ocitol pri dvoch pádoch už pred sektorom Arenberg, bol som v druhej skupine a bez kooperácie bolo ťažké dostať sa späť. Môj tímový kolega Oscar Gatto mal ťažký pád a na zemi skončili aj ďalší – bol to šialený deň,“ povedal Peter Sagan pre stránku svojho tímu.
Nečakaný víťaz
Pred pretekmi nik nepočítal s Mathewom Haymanom. Tridsaťsedemročný Austrálčan veľkú klasiku nikdy nevyhral a je na sklonku svojej kariéry.
Bolo preňho kľúčové, že sa udržal vo vedúcej skupine a dokázal si ušetriť dostatok síl. V šprinte na velodróme dokázal tesne predbehnúť štvornásobného víťaza Toma Boonena.
Belgičan sa mohol stať rekordérom. Chýbalo mu k tomu asi pol metra.
Rekordérom sa však stal Austrálčan. Túto klasiku vyhral na šestnásty pokus, čo je najdlhšia séria.
„Neverím tomu. Pred piatimi týždňami som si zlomil prst a nemohol som pretekať. Roubaix sú moje najobľúbenejšie preteky. Presne o tomto víťazstve som vždy sníval,“ hovoril pre Eurosport víťaz.
„Len som sa dostal do úniku a tam som sa snažil šetriť si nohy.“
Cyklistov teraz čakajú ardenské klasiky, ktoré sú kopcovité.
Petra Sagana čaká krátky oddych a sústredenie v Amerike. Najbližšie by sa mal predstaviť v máji na etapových pretekoch Okolo Kalifornie.
Preteky Paríž – Roubaix boli tretím dielom z pätice najznámejších klasík, tzv. monumentov cyklistiky.
Prvým bolo Miláno – San Remo (19. marca), nasledovalo Okolo Flámska (3. apríla), ktoré vyhral Sagan, najbližšie sa uskutoční Liege-Bastogne-Liege (24. apríla) a napokon jesenná klasika Okolo Lombardie (1. októbra).