Taliansky záchranár Diego Bianco (†47) jazdil so sanitkou pre nemocnicu v severotalianskom Bergame. Pri výkone svojej práce sa nakazil smrtiacim koronavírusom. Muž až do poslednej chvíle zostával optimistický. „Len si choď ľahnúť, cítim sa dobre. Neboj, neumriem,“ toto boli jeho posledné slová, s ktorými sa rozlúčil s manželkou Marusku Capoferriovou. Počas noci sa jeho stav ale rapídne zhoršil, a nakoniec boj s chorobou prehral. Záchranár po sebe zanechal ženu a osemročného syna Alessia, informoval denník The Mirror.
„Choď si pokojne ľahnúť, miláčik, ja sa len potrebujem dobre uvelebiť, než zaspím,“ povedal Bianco v noci zo soboty na nedeľu svojej manželke. Muž zostával v domácej izolácii v ich rodinnom domčeku, s manželkou, ktorá vypomáha pri talianskom Červeného kríža, prísne dodržiavali karanténu, aby sa nákaza nešírila.
Koronavírus spôsobujúci chorobu Covid-19 sa u neho potvrdil vo štvrtok 12. marca. Ochorelo tiež niekoľko jeho kolegov, nikto však nečakal, že by choroba mohla mať tak rýchly priebeh.
Manželka sa ho márne snažila oživiť
Capoferriová uviedla, že zaspávali dosť neskoro, okolo pol štvrtej ráno. „Posielal ma si ľahnúť, s tým, že si len nájde pohodlnú polohu. Pýtala som sa prečo? A tiež či si myslí, že umrie. Usmial sa na mňa a povedal, že nie,“ oznámila manželka miestnemu denníku L’Eco di Bergamo. Manželia od chvíle, keď sa u neho objavili príznaky, spali v oddelených spálňach.
Manželka išla Bianca v pol šiestej ráno skontrolovať, v tú dobu bol už jeho stav kritický, mal problémy s dýchaním a dostal infarkt. Capoferriová zavolala záchranku, manželovi poskytla okamžitú pomoc a začala s masážou srdca. Na pomoc jej prišla aj susedka, ktorá je zdravotná sestra, na príjazd sanitky čakali 20 minút. Po celú dobu sa ženy snažili Bianca oživovať.
Smrť prišla po pár dňoch
„Nemal žiadne zdravotné problémy, ktoré by mohli priebeh choroby tak urýchliť,“ vypovedala Capoferriová. „Celý život zasvätil pomôcť druhým, bolo to jeho poslanie,“ pár sa zoznámil pred 15 rokmi, keď obaja pracovali ako dobrovoľníci Červeného kríža.
„Horúčku dostal minulý týždeň, v sobotu 7. marca. Teplota mu náhle vyletela na 39 stupňov, vo štvrtok mu testy potvrdili, že ide o ten nový koronavírus. Výjazdové miesto sanitiek, kde má základňu, bolo minulý týždeň uzavreté a celé dezinfikované, nebol totiž jediný, u koho sa objavili príznaky, „vysvetlila Capoferriová.
„Ako záchranári sme pod neustálym dohľadom, chodíme na pravidelné prehliadky. Diego bol zdravý a fit a choroba ho zabila za necelé dva dni,“ uviedol jeden z Biancových kolegov Davide Brescancin. „Znepokojuje nás, že ako záchranári a sanitáci sme doslova ponechaní napospas chorobe. Potrebujeme lepšie opatrenia, ktoré by zahŕňali ochranu lekárov, záchranárov, sestier, nemocničného personálu i samotných pacientov,“ vyhlásil Brescancin.
Stovky nakazených zdravotníkov
„Diego bol trénovaný profesionál, bol to záchranár, ktorý vždy používal všetky ochranné prostriedky, ktoré mal k dispozícii. Nepatril do ohrozenej skupiny, nemal žiadne zdravotné problémy. Je jedným zo 700 lekárov, sestier a ďalšieho zdravotníckeho personálu, ktorí sa nakazili,“ reagoval hovorca zdravotníckych odborov Adl Cobas Lombardia Riccardo Germani.
Než sa stal ambulantným záchranárom, pracoval ako ošetrovateľ v domove dôchodcov, kde pred ním pracoval aj jeho otec. „Bol veľmi pokojný, nepanikáril ani pri vážnych situáciách,“ spomínajú na neho bývalí kolegovia.
Koronavírus v Taliansku
Taliansko je z európskych štátov najhoršie postihnutou krajinou, koronavírus si tu do pondelka 16. marca vyžiadal už 1809 obetí, aktuálne bilancia uvádzajú, že je v Taliansku cez 24 tisíc nakazených. Cez 2 tisíc osôb sa podarilo vyliečiť, najmladšia obeť nákazy je tridsaťosemročný muž.
Talianska vláda zaviedla prísne opatrenia, vrátane celonárodnej karantény. Premiér Giuseppe Conte oznámil, že robia všetko pre to, aby zamedzili ďalšiemu šíreniu choroby.