Molekulárna biologička z Kanady Alina Chanová pôsobiaca na Harvardskej univerzite vystúpila s tým, že verzia o pôvode koronavírusovej pandémie, ktorá predpokladá, že vírus unikol z wuchanského laboratória, je čím ďalej pravdepodobnejšia. Poukázala tiež na to, ako starostlivo sa Peking snažil ututlať začiatok šírenia nákazy, to je podľa nej jedným z hlavných dôkazov, uviedol denník Daily Mail.
Chanová so svojim tvrdením vystúpila pred britskými poslancami. Podľa jej tvrdenia je v súčasnej chvíli „takmer jasné“, že koronavírus pochádza z wuchanského laboratória, v ktorom bol „vyvinutý“. Chanová dodala, že túto verziu potvrdzuje aj „úpenlivá snaha Číňanov utajiť závažnosť situácie“ na začiatku pandémie.
Rovnaký názor zastáva britský novinár a člen Snemovne lordov Matt Ridley, ktorý spoločne s Chanovou napísal knihu o pôvode koronaviru. O tom, že koronavírus mohol uniknúť z wuchanského laboratória, sa hovorí od začiatku pandémie. Inštitút sa navyše nachádza neďaleko tržnice, ktorá býva označovaná za miesto, odkiaľ sa nákaza rozšírila po Číne a následne do sveta. Chanová s Ridleym svoje závery prezentovali pred Vedeckým a technologickým výborom Dolnej snemovne.
Čína tutlala výskyt koronavírusu
Chanová tiež poukázala na konanie Komunistickej strany Číny, ktorá sa všemožne snažila ututlať počiatočný výskyt a šírenie vírusu. Ďalej sa Číňania snažili zmariť vyšetrovanie tímu expertov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí sa do Wu-chanu vydali. Ridley nadviazal tým, že je zarážajúce, že experti stále nenašli zvieracieho hostiteľa, z ktorého sa nákaza preniesla na človeka. „To len podporuje verziu, že je koronavírus z laboratória,“ zdôraznil Ridley.
Hypotéza o úniku z laboratória si prešla aj obdobím, kedy bola považovaná za „divokú konšpiráciu“, teraz sa k nej prikláňa čoraz viac svetových kapacít, zaoberajú sa ňou aj americké alebo britské tajné služby. Výroky Chanovej a Ridleyho zrejme zvýšia tlak britskej vlády na Peking a ich tvrdenie, že koronavírus „vznikol prirodzenou cestou“.
„Myslím, že teória o vzniku v laboratóriu a následnom úniku z nej je pravdepodobnejšia, než ostatní. Lenže v vzniknutej situácii nie je bezpečné, aby ľudia, ktorí poznajú pravdu, vystúpili,“ domnieva sa Chanová. „Žijeme ale v čase, keď časom všetky nazhromaždené informácie vyjdú najavo. Veľa svetových virológov sa už k teórii priklonila a považuje ju za opodstatnenú, a to vrátane tých, ktorí modifikovali prvé SARS,“ dodala expertka.
Na rokovaní bol prítomný aj editor vedeckého časopisu Lancet Richard Horton, ktorý musel vysvetľovať, prečo dovolil publikáciu článku popierajúcu možnosť úniku vírusu z laboratória. Navyše autori tohto článku mali nepriame finančné väzby na Wuchanský inštitút virológie (WIV). Tím Lancetu spolupracoval so zdiskreditovaným zoológom Peterom Daszakaom. Daszak bol krátko aj členom tímu, ktorý WHO vyslala skúmať pôvod pandémie do Číny, skupinu vedcov musel opustiť kvôli spojitosti s WIV.
Daszak je obvinený z toho, že donútil 26 ďalších vedcov podpísať list, v ktorom sa tvrdí, že koronavírus je prírodného pôvodu. „Akékoľvek iné tvrdenie vyvoláva strach, ohováranie a predsudky,“ stálo v liste. Redakcii časopisu Lancet trvalo 16 mesiacov, kým zverejnili dodatok k listu, kde vysvetlili, že Daszak spolupracuje s WIV a jedná sa o konflikt záujmov. Horton za postup Lancetu zožal kritiku nielen od Ridleyho, ale aj prítomných politikov.
Koronavírus mal u záchranára rýchly priebeh, za dva dni bol mŕtvy!
Experti: Pôvod SARS a MERS sme poznali v priebehu niekoľkých mesiacov
„Vieme, že tento koronavírus, covid-19, má unikátne rysy, hovoríme konkrétne o miestach štiepenia furinu, bez tohto rysu by nebol schopný vyvolať pandémiu,“ uviedla Chanová. Pripomenula aj to, že Daszak v roku 2018 ponúkal laboratóriu vo Wu-chane pomoc s umelou modifikáciou nebezpečného netopierieho koronaviru. „To by zodpovedalo onomu spomínanému unikátnemu rysu. Predstavte si to takto, keď nejaký vedec začiatkom roku 2018 povie, že vyšľachtia kone s rohmi a na konci roka 2019 sa vo Wu-chane objaví jednorožec, čo si potom pomyslíte?“ vyhlásila Chanová.
„Musíme tiež prihliadnuť na to, že pri pandémii SARS sme do dvoch mesiacov poznali pôvod vírusu, pri MERS to bolo niekoľko mesiacov. Po pôvode koronavírusu pátrame dva roky a nič, nenašli sme jediné infikované zviera, ktoré by mohlo byť pôvodcom, to je viac ako prekvapivé,“ doplnil Ridley. „Pôvod nákazy odhaliť musíme, aby sme predišli budúcim pandémiám. Musíme vedieť, či je potrebné sprísniť podmienky práce v laboratóriách, alebo či sprísniť podmienky na mokrých trhoch, v tejto chvíli nerobíme ani jedno z toho,“ poukázal Ridley.
V máji 2021 denník The Wall Street Journal citoval zdroj, podľa ktorého 3 zamestnanci WIV vyhľadali v novembri 2019 lekársku pomoc kvôli respiračnej chorobe, to je viac ako mesiac predtým, ako Čína oznámila epidémiu. Išlo konkrétne o expertov z laboratórií vyvíjajúcich nebezpečné koronavírusy. Vďaka tomuto článku sa hypotéza o úniku z laboratória znovu dostala do popredia a vedci uviedli, že ju nemožno vylúčiť. Experti sa teórii bránili aj preto, že ju presadzoval americký exprezident Donald Trump.
Nie všetci veria teóriu o úniku z laboratória
Jeho nástupca Joe Biden nariadil dôkladné vyšetrenie pôvodu pandémie. Dopátrať pravdy sa chce aj šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, podľa ktorého Čína plne nespolupracuje a vyzýva Peking k väčšej transparentnosti. Naďalej sú aj vedci, ktorí sa držia toho, že koronavírus „vznikol a rozšíril sa prirodzenou cestou“. Títo odborníci pripomínajú, že tak to bolo aj pri predchádzajúcich vírusoch, ktoré spôsobili pandémiu. Vyvinuli sa u zvierat a potom sa preniesli na človeka.
„Na wuchanských tržniciach sa predávalo cez 47 tisíc divokých zvierat 38 rôznych druhov, nielen mäso, ale aj živé zvieratá,“ uvádzajú niektoré štúdie, medzi ich autormi patrí aj ekológ Chris Newman. Ten tiež podporuje verziu toho, že koronavírus je prírodného pôvodu.