Výstavba by mala byť ukončená o dva mesiace. Projekt realizujú partnerské župy na oboch stranách hranice, Košický samosprávny kraj (KSK) a župa Borsód-Abaúj-Zemplén (BAZ) v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007-2013.
„Celý úsek cesty meria 7,5 kilometra, z toho na Slovensku 6,5 kilometra. Cestu na slovenskej strane dokončili a uviedli do prevádzky v júni tohto roku. Na výstavbu komunikácie prispel Európsky fond regionálneho rozvoja sumou vyše 1,74 milióna eur, KSK ju spolufinancoval sumou takmer 60.000 eur,“ uviedla hovorkyňa úradu KSK Soňa Jakešová.
Dodala, že ďalší úsek takmer sedem kilometrov dlhej cesty, ktorý v rámci spoločného projektu zrealizujú KSK a BAZ ako partnerské regionálne samosprávy, je medzi Trsteným pri Hornáde na Slovensku a obcou Kéked v Maďarsku. „V septembri bolo vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby a stavebného dozoru. Začiatok prác na slovenskej strane je naplánovaný na koniec tohto roka. Aj tento úsek cesty vybudujú vďaka Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007-2013,“ doplnila Jakešová. Na výstavbu cesty prispel Európsky fond regionálneho rozvoja sumou vyše 1,7 milióna eur, KSK projekt spolufinancuje sumou takmer 40.000 eur. Ukončenie prác na tomto úseku je plánované v auguste 2011.
„Aj vyše štvorkilometrovú komunikáciu na úseku Streda nad Bodrogom – Karos zrealizujú vďaka projektu cezhraničnej spolupráce KSK a BAZ. Súčasťou projektu je vybudovanie kruhovej križovatky v centre obce Streda nad Bodrogom, úprava nadväzujúceho verejného priestranstva a rekonštrukcia príjazdovej cesty medzi oboma obcami na slovenskej i maďarskej strane,“ spresnila ďalej Jakešová. Uviedla, že na slovenskej strane ide o vybudovanie 3,5-kilometrového úseku cesty. Práce by sa mali začať do konca tohto roka. Takmer 900.000 eur na výstavbu tejto komunikácie poskytol Európsky fond regionálneho rozvoja, príspevok KSK je vyše 24.000 eur. Cesta by mala byť ukončená do konca budúceho roka.
Obce Hollóháza, Skároš, Trstené pri Hornáde a Kéked boli dlhodobo koncovými obcami na oboch stranách štátnej hranice medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou. Ich poloha znamenala zníženú a sťaženú dostupnosť služieb v hospodárskej, sociálnej, kultúrnej aj spoločenskej oblasti, čo komplikovalo životné podmienky obyvateľov obcí v spádovej oblasti. „Kéked leží dva kilometre a Felsőkéked len jeden kilometer od slovenských hraníc, no cestujúci prichádzajúci od Košíc musia absolvovať až 30 kilometrov dlhú obchádzku. Nová cesta podstatne zlepší dostupnosť dotknutých obcí a spádového územia, skráti dopravu medzi maďarskými obcami Kéked, Pányok a Abaújvár a blízkymi obcami na slovenskej strane vrátane Košíc,“ poznamenala hovorkyňa úradu KSK. Pripomenula tiež, že táto skutočnosť pozitívne ovplyvní rozvoj cestovného ruchu a cykloturistiky a mala by prospieť rozvoju hospodárstva. „Napríklad na maďarskej strane sa v príslušnom spádovom území nachádza viac ako 10 hradov a kaštieľov a tiež funkčná cyklotrasa,“ uzavrela Jakešová.