Vášne prebudila nová zmluva zaisťujúca Srbom väčšiu autonómiu. Cez všetky problémy si Kosovo vyslúžilo ratifikáciu asociačnej dohody s Európskou úniou.
Kríza v Kosove naplno kulminovala na prelome roka. Opozície niekoľkokrát zamorila parlament slzným plynom, na premiéra lietali vajcia a v uliciach zúrili protesty, počas ktorých demonštranti zapálili sídlo vlády a niekoľko policajných áut.
Počas posledných ôsmich rokov kosovská spoločnosť z predstavy žiarivej budúcnosti vytriezvela. „Eufória z nezávislosti pominula a očakávania populácie zostali nesplnené. Neprišla prosperita, zamestnanosť ani perspektívne stať s výhľadom na členstvo v Európskej únii,“ zhŕňa sklamanie obyvateľov Rosulek. Podľa neho sa situácia v krajine nezlepšuje, v niektorých ohľadoch skôr zhoršuje.
Zásadným problémom najmladšieho balkánskeho štátu je všadeprítomná korupcia a obrovská nezamestnanosť, ktorá dosahuje až 35 percent. Veľká časť nezamestnaných sú mladí ľudia, ktorí odchádzajú na Západ.
Ich cieľom je predovšetkým Nemecko, kde ale nemajú šancu získať azyl. Z nemeckých štatistík vyplýva, že v krajine minulý rok požiadalo o azyl celkom 37 095 Kosovčanov.