Päťdesiattriročný investičný bankár Steven Mnuchin zasadne v kresle ministra financií najväčšej ekonomiky sveta.

Je to trochu paradoxné, pretože Trump ešte počas kampane do Bieleho domu ostro kritizoval finančníkov z americkej Wall Street. Teraz sa rozhodol zveriť štátnu kasu niekdajšiemu bankárovi Goldman Sachs, ktorý okrem iného sa preslávil skupovaním toxických hypoték. Steven Mnuchin dopredu ohlásil, že jeho prioritou číslo jedna bude daňová reforma. Podľa Mnuchinových slov sa bude jednať o najväčšiu daňovú zmenu od čias republikánskeho prezidenta Ronalda Reagana.

Mnuchin plánuje znížiť individuálne daňové zaťaženie pre amerických občanov. Mimo to chce zoškrtať aj korporátnu daň, a to z 35 percent na 15. „Znížením korporátnych daní vytvoríme veľký hospodársky rast a budeme mať veľké osobné príjmy,“ uviedol v rozhovore pre americkú stanicu CNBC. „Dostaneme sa na 15 percent,“ dodal sebavedomo.

Podľa budúceho ministra financií Spojených štátov je súčasný daňový systém „príliš komplikovaný a ľudia trávia príliš veľa času premýšľaním, ako dane znížiť.“ Zároveň povedal, že ním navrhované daňové škrty by americkej ekonomike umožnili rásť tempom tri až štyri percentá za rok.

Nezávislí experti tvrdia, že Trumpom navrhované zmeny v zdaňovaní nahrávajú najmä super bohatým. Podľa budúceho prezidenta USA je Mnuchin „svetový finančník, bankár a biznismen,“ ktorý bude mať kľúčovú úlohu v rozvoji dynamickej a rastúcej ekonomiky a vzniku miliónov pracovných miest.