Jeden z najčudnejších prípadov kriminalistickej histórie je osud Alberta H.DeSalvu, známeho pod prezývkou „Bostonský škrtič“.
DeSalvo pochádzal zo šiestich detí, v detstve trpel tyraniou a pravidelnými bitkami násilníckeho otca. Podobne ako otec, aj Albert začal v puberte drobnými krádežami a vykrádaním áut, za čo bol aj niekoľkokrát odsúdený. Ako sedemnásťročný sa dostal do armády, slúžil v okupovanom Nemecku, kde sa napriek malej postave vypracoval za armádneho šampióna v boxe. Tu sa aj oženil a v roku 1955 sa vrátil do USA aj s manželkou Irmgard Kessel, s ktoru mal 2 deti. Slúžil vo Fort Dix, štát New Jersey, kde ho zatkli pre sexuálne obťažovanie deväťročného dievčatka. Keďže jej matka si neželala publicitu, nepodala obžalobu a DeSalvu prepustili z armády. Vrátil sa aj s manželkou a dvoma malými deťmi do Bostonu, kde sa začali postupne prejavovať jeho nadmerné sexuálne chúťky.
Manželku nútil k sexu niekoľkokrát denne,
postupne začal navštevovať ženy v domácnosti a vydávajúc sa za agenta modelingovej agentúry im sľuboval veľkú kariéru. Počas návštev s metrom v ruke zisťoval ich proporcie a tak sa polícii stal známy ako „merač.“ Zatiaľ sa však držal na uzde a ženy neobťažoval, ale dopustil sa niekoľkých vlámaní, takže si nakoniec odsedel dva roky vo väzení. Po návrate na slobodu jeho temné chúťky prepukli v plnej sile. Násilím vnikal do bytov, kde znásilňoval osamelé ženy, ako sám tvrdil, za jedno ráno ich „urobil“ aj šesť.
Celkovo sa počet obetí priblížil k tisícke
Po istom čase začal k znásilneniam pridávať aj krutosť a týranie, až v lete roku 1962 znásilnil a potom pančuchou zaškrtil svoju prvú obeť, 55-ročnú Annu Slesersovú. Potom nasledovali 85 a 75-ročné dôchodkyne. DeSalvo vždy na mieste zanechával svoj charakteristický „podpis“ – nahé telo znásilnenej ženy v lascívnej polohe a slučku okolo krku z nylonovej pančuchy. Niektoré z obetí dokonca aj po zahrdúsení ešte dobodal kuchynským nožom, čo mu vraj spôsobovalo najväčšiu rozkoš. Vždy však po sebe dôkladne zahladil stopy, takže polícia bola bezradná. V Bostone dokonca vzniklo špeciálne oddelenie na dolapenie tohto masového vraha, mesto obchádzal strach, ale „meračovi“ sa vždy podarilo v poslednej chvíli polícii vykĺznuť z rúk.
Jeho poslednou obeťou sa 4.januára 1964 stala 19-ročná dievčina. Po vražde doma sledoval televízne správy, večeral a hral sa s deťmi. „Vedel som, že som ju zabil ja, ale nevedel som prečo… Jednoducho som na to už nemyslel,“ priznal sa neskôr vo väzení.
DeSalva nakoniec zatkli na jeseň roku 1964
pre obyčajné vlámanie a ako narušeného delikventa umiestnili v psychiatrickom ústave. Tu sa svojmu spolubývajúcemu vyspovedal zo všetkých svojich zločinov, podľa jeho slov bolo obetí spolu až 15. Po jeho uväznení vraždy žien v Bostone ustali. Na základe jeho rozprávania, ktoré spoluväzeň tajne nahrával, ho premiestnili do väznice vo Walpole. Polícii bolo jasné, že podrobnosti s miest činu, ktoré popisoval DeSalvo, nemohol vedieť nikto iný, ako vrah. Napriek tomu ho nikdy oficiálne z vrážd neobžalovali. Koncom novembra 1973 ho našli v cele s nožom, zabodnutým v srdci. Dodnes sa nevie, kto zobral do rúk spravodlivosť a ukončil život Bostonského škrtiča.
Albert Henry DeSalvo, 1931-1973 (lm)