Sviatok všetkých zamilovaných nie je spätý len s oslavami lásky. Na 14. február pripadá aj výročie tragédie v chicagskej štvrti North Side. Roku 1929 vrahovia prezlečení za policajtov zastrelili sedem gangstrov, s ktorými sa slávny chicagský mafiánsky boss Al Capone preťahoval o moc. Niekoľkonásobná vražda nebola nikdy objasnená, polica však nepochybuje o tom, že všetko zorganizoval sám veľký krstný otec.
Od polovice dvadsiatych rokov minulého storočia sa americké Chicago stalo mestom násilia a bezprávia. Svoj podiel na tom mal aj nekorunovaný kráľ všetkých gangstrov a boss tamojšej mafie Al Capone, prezývaný Zjazvená tvár (angl. Scarface, pozn. red.), ktorý sa vďaka mŕtvolám svojich nepriateľov sám dostal až na samotný vrchol mafiánskej hierarchie. Proti Al Caponemu začala vtedy tvrdo bojovať organizácia North Side Gang, na čele ktorej stál írsky gangster George „Bugs“ Moran.
Majetok rádovo stoviek miliónov dolárov
Vyostrenej situácii nepomohla ani prohibícia, ktorá zahŕňala zákaz pitia, výroby a predaja alkoholu. Nariadenie sa týkalo aj prostitúcie a hazardných hier, z ktorých Al Capone získaval desiatky až stovky miliónov dolárov ročne.
Moran a Al Capone po sebe tvrdo šli a obaja v priebehu dvadsiatych rokov prežili niekoľko pokusov o vraždu. Hlava North Side Gangu raz dokonca v sprievode niekoľkých vozidiel a spolupracovníkov vypálila na tisíc striel na budovu hotela, kde sa v tom čase nachádzal Al Capone. Cieľ ale žiadnym výstrelom ako zázrakom zasiahnutý nebol.
30 miliónov ľudí sledovalo, ako sa otváral tajný Al Caponeho trezor, nebolo v nom nič.
Ozbrojenci sa prestrojili za políciu
Nenávisť dvoch znepriatelených bossov skončila masovou vraždou, ktorá sa odohrala vo sviatok všetkých zamilovaných 14. februára 1929. North Side Gang vtedy sídlil na adrese North Clark Street 2122.
Toho rána malo na mieste dôjsť k odovzdaniu pašovanej whisky. Krátko pred jedenástou hodinou dopoludnia do budovy podľa svedkov vstúpili ozbrojenci, ktorí predstierali, že sú policajti a mužov za nelegálne aktivity zatýkajú. Sedem členov North Side Gangu zaviedli do podzemných garáží, kde mužom nariadili stáť s rukami nad hlavou čelom k múru. Do bezbranných mafiánov potom začali páliť samopalmi. Po takmer 70 vypálených ranách v kaluži krvi ležalo sedem mŕtvych tiel.
Vražda pobúrila aj prezidenta
Keď polícia dorazila na miesto masakru, našla tam preživšieho Franka Gusenburga. Ten mal v tele vyše dvadsaťdva striel a políciu odmietol oznámiť, kto vraždu spáchal. O pár dní neskôr v nemocnici svojim zraneniam podľahol.
Al Caponov gang patril vtedy aj podľa výpovedí Morana medzi hlavných podozrivých. Vražda dokonca natoľko pobúrila vtedajšieho prezidenta Herberta Hoovera, že nechal poveriť generálneho prokurátora Williama Mitchella tým, aby Al Caponeho dopadol.
CHRONOLÓGIA: Prípad vyvraždenia klanu pápayovcov v Dunajskej Strede
Masaker zostal bez vinníka
V čase masakru mal mafiánsky boss alibi vďaka tomu, že sa nachádzal na Floride. Vyšetrovateľom sa nikdy nepodarilo s presnosťou určiť, kto za krvavým valentínskym masakrom presne bol, a masová vražda siedmich gangstrov tak dodnes zostala bez vinníka.
Udalosť sa ale stala predzvesťou pádu jedného z najvplyvnejších a najobávanejších mafiánov všetkých čias. V júni 1931 bol Al Capone obvinený z krátenia daní a toho istého roku bol odsúdený na jedenásť rokov za mrežami v obávanej väznici Alcatraz. Nakoniec bol prepustený v roku 1939. O osem rokov neskôr bol nájdený mŕtvy, sám vo svojom dome na Floride.