Krutá cisárovná Cch’-si ktorá chcela vládnuť za každých okolností

2239

Ľudia okolo cisárovnej Cch’-si umierali za záhadných okolností. Veľmi rýchlo sa začalo hovoriť o tom, že ich necháva zabíjať sama cisárovná, ktorá bola pravdepodobne paranoidná a obávala sa o trón. Alebo to bolo všetko inak?

Pravdou je, že Cch’-si chcela vládnuť a bola pre to ochotná urobiť skoro čokoľvek. Tí, čo sa jej postavili do cesty, v nej našli mocného nepriateľa.

Kariéru začala, keď bola vybraná v roku 1851 za konkubínu cisára Sien-Fenga a neskôr v roku 1856 porodila následníka Caj-čchun. Bola krásna a tiež inteligentná, čo jej otvorilo cestu k moci. Po smrti cisára v roku 1861 sa jej podarilo presadiť ako regentka svojho nedospelého syna. Ten sa síce neskôr formálne ujal vlády, ale zomrel mladý v roku 1875. Cch’-si zostávala ďalej vládkyňou, pretože ďalším cisárom bol ešte len štvorročný Caj-tchien. Moc a vplyv Cch’-si bol rovnaký, ako by bola skutočnou cisárovnou.

Cch’-si sa zaujímala o ekonómiu i ďalšie vedy, bola sčítaná a vzdelaná. Napriek tomu jej vláde mnoho ľudí neprialo a mala veľa nepriateľov. Jedni z najmocnejších boli bratia cisára Sien-Fenga, ktorí sa pokúsili zbaviť ju života. Cch’-si ich sprisahanie odhalila, nechala ich postaviť pred súd a odsúdiť ako zradcov.

Cch’-si tiež nebola spokojná s tým, akú ženu si vybral jej syn Caj-čchun. Ten si vzal za ženu dcéru jedného zo svojich poradcov. Cch’-si robila všetko preto, aby syn s manželkou netrávil veľa času a posielala mu do spálne celé zástupy konkubín. Lenže Caj-čchun zomrel a Cch’-si zistila, že jedna z týchto konkubín menom Alute je tehotná a nosí tak pod srdcom nového cisára. Alute aj s nenarodeným dieťaťom záhadne zomreli krátko po cisárovej smrti.

Na základe jej životného príbehu napísal holandský spisovateľ Johan Fabricius román Tajný denník čínskej cisárovnej.

Vec sa vyšetrovala len povrchne, každému bolo jasné, že vo veci hrá úlohu vysoká politika. Cch’-si nebola nikdy ani náznakom obvinená, o to viac ale všetci verili, že za jej smrťou stojí práve ona. Čoskoro zomrela opäť za nejasných okolností tiež matka štvorročného nového cisára Caj-Tchien. Bola to jediná žena, ktorá mohla ohroziť pozíciu Cch’-si. Teraz mohla vládnuť neobmedzene.

Ching Shih bola jedným z najznámejších pirátov v dejinách. Vládla viac ako 80 tisícom mužov!

Zo štvorročného dieťaťa avšak za pätnásť rokov vyrástol nový cisár. Vôbec sa nezhodoval s politickými názormi svojej regentky. Cisár bol modernista s túžbou uskutočňovať reformy, naproti tomu Cch’-si bola tradicionalistka, ktorá odmietala západne novinky aj akékoľvek iné zmeny. Cisár ju preto zavrhol a vypudil od dvora. Ani to nepomohlo, Cch’-si si s pomocou svojich konzervatívnych politických spojencov našla cestu späť na trón a vládla ešte ďalších 50 rokov. Krátko po jej smrti padla čínska cisárska dynastia Čching, čo jej niektorí historici kladú za vinu a uvádza to ako dôkaz zloby jej vlády.

OBRAZOM: Ohromujúce Fotografie ukazujú, čo to znamená stať sa Shaolinským mníchom

Jej vláda je predstavovaná ako zmes krutosti a neschopnosti. Zabíjala svojich poddaných aj domnelých politických rivalov. Trpela pocitom, že sa ju neustále snaží niekto zbaviť vlády. Vedci v roku 2008 zistili, že aj cisár Caj-tchien zomrel na otravu arzéna. S najväčšou pravdepodobnosťou sa aj on stal obeťou regentky.