Krutý život v čínskych cirkusoch. Týrajú zvieratá, levom a tigrom usekávajú chvosty

2436

Spútaný tiger, lev bez chvosta, medveď samá jazva: aby mnohé čínske cirkusy ekonomicky prežili a prilákali obecenstvo, predstavujú v šapitó ohrozené druhy a často týrané zvieratá, napísala agentúra AFP.

V obrovskom šapitó cirkusu Čung-sin sa tiger vztýči na zadnej laby a preskočí horiace obručou. Nasledujú čísla s levmi a medveďom zraneným na ňufáku. Avšak za úmornej horúčavy v meste Tung-kuan v provincii Kuang-tung na juhu krajiny je divákov málo: sedí ich tu sotva tucet.

Cirkusové predstavenie s voľne žijúcimi druhmi zvierat vyvolávajú vo svete čím ďalej tým väčšie pobúrenie a niektoré krajiny alebo mesta ich zakázali.

 Zákony chrániaci zvieratá v Číne   neexistujú 

Čína má však pokiaľ ide o blaho zvierat pomerne zhovievavé zákony. Nie je tu napríklad žiaden zákon, ktorý by upravoval životné podmienky zvierat v kočovných cirkusoch. Avšak tieto cirkusy hrajú výchovnú úlohu v stále viac urbanizovanej krajine, vyhlasuje riaditeľ cirkusu Čung-sin Li Wej-šeng. „Mnoho Číňanov žije vo veľkých mestách, kde je ťažké vidieť voľne žijúce zvieratá. Odhaľujeme im prírodu,“ tvrdí. „Šelmy sú ťahákom, ktorý má zabrániť poklesu návštevnosti, ktorý v posledných rokoch čínske cirkusy pociťujú,“ vysvetľuje Li.

Obaja majitelia cirkusu boli v roku 2016 zatknutí z toho dôvodu, že prevážali ohrozené druhy bez povolenia. Pôvodne boli odsúdení na osem a desať rokov väzenia, ale po druhom procese boli vlani prepustení. Cirkus Čung-sin vlastné jedného tigra, dva levy, jedného dvojročného čierneho medveďa a svorku psov. Všetci trávia väčšinu času v klietkach.

Tiger a levica s useknutým chvostom v jednej klietke, kde nervózne prešľapujú. Niekoľkokrát denne vystupujú. Pokiaľ ide o medveďa, drží sa horných mreží a rýchlo sa kymáca dopredu a dozadu.

Prítomnosť šeliem je však zároveň nebezpečenstvom pre umelcov. Osemnásťročný akrobat Ču Ming-ming ukazuje pažu pokrytú jazvami: „Ako chlapec som sa hral s tigrom,“ vysvetľuje. Vlani v inom cirkuse v provincii Liao-ning na severovýchode krajiny tiger zaútočil na krotiteľa.

Ako končí tigrie mačiatka, s ktorými sa chodí maznať deti do zookútikov? Na bitúnku

Cirkusy majú v Číne viac než 2500 rokov trvajúci históriu a pôvodne išlo o akrobaciu na cválajúca koňoch. Využívanie šeliem či opíc má v tejto ázijskej krajine oveľa mladšiu prax. Tá pritom naráža na rastúci odpor verejnej mienky, ktorá je stále citlivejšia pokiaľ ide o podmienky života zvierat v zajatí.

 Tiger priviazaný  k zemi 

Na internete sa často objavujú videá, na ktorých je vidieť, ako zle zaobchádzajú so šelmami. Snímky tigra priviazaného k zemi v cirkuse, aby sa s ním diváci mohli fotografovať, vyvolali vlnu odporu.

Jang Č’-jüan, predseda združenia Jung-čchiao, ktoré robí reklamu cirkusu v provincii An-chuej v centrálnej Číne, prehlasuje, že zaobchádzanie so zvieratami sa musí zlepšiť. „Ich reprodukčné podmienky, zdravotný stav a strava musia zodpovedať istým požiadavkám a tie musia byť zapracované do zákonov,“ hovorí.

Členovia cirkusu Čung-sin si však hodlajú svoje tradície udržať. „Každý umelec sa učí od detstva a tí najstarší svoje umenie odovzdávajú mladým. Len málo z nás chodilo do klasickej školy,“ hovorí starý akrobat Čchi Š’-min. Karavána sa dá čoskoro do pohybu. Má pred sebou 28 hodín trvajúci cestu na severovýchod Číny. Všetci dúfajú, že tam budú priaznivejšie teploty a kasa sa naplní.