Krv, humor a splašky. Ugandský Tarantino získava fanúšikov po celom svete

1224

    Zelené plátno, ktoré sa používa na trikové scény, supluje zdrapom látky kúpenou na miestnom trhu, rameno, ktoré drží kameru, je vyrobené zo súčiastok traktora. Replika Rambovho guľometu M60 je vyrobená zo starého železa, náboje sú vyrezané z dreva.

    Všetky zbrane a väčšie rekvizity vyrába jeden z hercov, ktorý je zároveň mechanik. „Je to génius s letlampou, vyrobí čokoľvek,“ hovorí Američan Alan Hofmanis, ktorý predal všetok svoj majetok, aby sa mohol do Ugandy presťahovať a pripojiť sa k štábu „Wakaliwoodu“, pomenovaného po slumovéj štvrti hlavného mesta Ugandy Kampaly.

    K takémuto rozhodnutiu Hofmanisovi stačilo vidieť trailer k „prvému ugandskému akčnému filmu“ s názvom Kto zabil kapitána Alexa. „Po asi štyridsiatich sekundách som sa rozhodol: Idem do Ugandy. Uvedomil som si, že to, na čo sa dívam, vôbec nedáva zmysel – ale je to úplne geniálne,“ povedal BBC Hofmanis, ktorý predtým pracoval ako dramaturg filmového festivalu v Lake Placid.

    Keď dorazil do Kampaly, čoskoro sa zoznámil so zakladateľom Wakaliwoodu Isaacom Nabwanou, ktorý už má na konte cez 40 nízkorozpočtových akčných filmov. Spôsob, akým sa k nemu dostal, by tiež vydal na vydarený filmový skeč. Hofmanis totiž začal prenasledovať jedného z pouličných predajcov Nabwanových filmov, ktorý pred ním utekal.

Splaškový realizmus 

Nakoniec si obaja muži vysvetlili, že Ugandan nepredáva falzifikáty a Američan nie je agentom Interpolu, a predavač Hofmanise zaviedol k Nabwanovi, píšu Vice News. „Spýtal som sa ho, prečo sa neozval vopred. On na to:, Som priateľ, musel som sa s vami zoznámiť. ‘A tak som si uvedomil, že je skutočný priateľ,“ opisuje prvé stretnutie Nabwana.

    Hofmanis okamžite dostal úlohu vo filme. „Keď som bol malý, vliezol som do otcovej skrine, vzal som dva opasky, zviazal som ich a bol zo mňa Indiana Jones. A stromy boli nacisti. Takto nejako to tu funguje,“ hovorí.

    Prvý deň natáčania nevyzeral úplne podľa jeho predstáv. „V jednej scéne niekoho chytím a obaja spadneme do splaškov, kde sa začneme biť. To bol tak trochu môj tunajší krst. Takto sa totiž správajú len ľudia, ktorí pochádzajú zo slumov,“ hovorí. Uganďania boli ohromení, že sa k niečomu takému odvážil Američan a poctili ho tým, že mu dali meno v miestnom jazyku: Ssali.

Réžia na diaľku

    S Hofmanisovou pomocou sa tímu podarilo spustiť aj crowdsourcing na Kickstarter. Darcom ugandští filmári ponúkli aj možnosť zahrať si v novom filme Tebaatusasula: Ebola, ktorý pojednáva o vírusu, ktorý po troch zakašľaní nakazenému spôsobí explóziu hlavy.

    Film opisuje svetovú pandémiu, preto sú potrebné aj zábery natočené v zahraničí. „Ľudia nám dajú treba 50 dolárov a aj keď chcú treba zomrieť pri autonehode, natočí sa tam, kde sú, a Isaac ich na diaľku režíruje,“ povedal Hofmanis agentúre AFP.

    Pôvodný skromný cieľ 160 dolárov sa podarilo niekoľkonásobne prekročiť a Wakaliwood si vďaka príspevkom zo zahraničia príde celkom na 13 181 dolárov. Filmári sa zaviazali, že peniaze využijú aj na to, aby zaistili zdravotnú starostlivosť pre členov štábu a ich rodiny.