Ukrajina, Sýria, Líbya, Mali… V mnohých konfliktoch bojujú rusky hovoriaci vojaci, ale nejde o príslušníkov ruských ozbrojených síl. Kremeľ zadáva riskantné a experimentálne operácie Wagnerovej skupine žoldnierov, aby mohol svoje zasahovanie popierať a nemusel čeliť kritike kvôli stratám v regulárnej armáde, napísal denník The Sunday Guardian (TSG).
Ak si chcete pozrieť najtajnejšie cvičisko Ruska, choďte k Moljkinu v Krasnodarskej oblasti. Neoznačená, strážená cesta tam vedie k základni 10. brigády zvláštneho určenia (Specnaz) vojenskej rozviedky GRU. Hneď vedľa však je tiež hlavná základňa Wagnerovej skupiny, obskúrnej súkromnej vojenskej spoločnosti, ktorej tiež hovoria Putinova cudzinecká légia. Je to krajne nezvyklé, aby súkromná firma zdieľala základňu s elitnou vojenskou jednotkou; tu GRU stráži aj príjazdovú cestu ku kasárňam Wagnerovcov.
Ruská vláda sústavne popiera akékoľvek konexie a nikto z vedenia utajovanej organizácie sa samozrejme tiež nebude zverovať. Paramilitantná skupina sa skladá najmä z bývalých ruských vojakov, v ruských bezpečnostných zložkách má pôvod a stále je s nimi prepletená.
Poskytuje „priamu akciu“ kdekoľvek na svete, prvýkrát sa objavila na Ukrajine roku 2014. Ako pripomenul TSG, to Wagnerova skupina dodala „zelené mužíčky“ na začiatku anexia Krymu – teda vojakov bez označenia, ktorých výzbroj sa podozrivo podobala ruskej armáde.
Skupinu založil toho roku Dmitrij Utkin, vyslúžilý podplukovník jednotiek Specnaz GRU. Wagner (rusky Vagner – azbuka nemá W) je jeho bojové meno, Richard Wagner je vraj jeho obľúbený skladateľ – rovnako ako Adolfa Hitlera. Ako sa javí z údajnej Utkinovej fotografie zo sociálnych sietí, má na hrudi vytetovaný emblém SS a ríšsku orlicu. Na ramene potom hákový kríž, tvrdil pre Rádio Slobodná Európa bývalý dôstojník Wagnerovej skupiny. Na inej fotografii je zachytený Wagner či iný veliteľ jeho žoldnierov, ako si maskáčovú uniformu doplnil čiapkou Wehrmachtu
Na tablete, ktorý zanechal niektorý z Wagnerových žoldnierov v Líbyi (pozri nižšie), sa podľa BBC vlani našli nielen bojové plány a objednávky vojenskej techniky, ale aj text Hitlerovho Mein Kampfu.
Milióny mŕtvych, hlad a zima: Taká bola 2. svetová vojna v ZSSR
Utkin sám sa podieľal na ruských operáciách na Ukrajine. Ukrajinská rozviedka v prvých rokoch vojny zachytila Utkinove telefonáty s plukovníkom GRU Olegom Ivannikovom a tiež s generálmajorom 58. armády Jevgenijom Nikiforovom. V decembri 2016 bol Utkin vyfotografovaný na recepcii v Kremli, keď dostal vyznamenanie za guráž priamo od prezidenta Putina.
Na prepojenie s armádou poukazujú aj ďalšie skutočnosti. Ranení žoldnieri sa liečia a rehabilitujú v ruských vojenských nemocniciach, do akcie ich po svete prepravujú ruské armádne lietadlá. To ukázala ukrajinská rozviedka SBU, keď získala zoznamy cestujúcich na niekoľkých letoch organizovaných ruským ministerstvom obrany do Sudánu, Stredoafrickej republiky a ďalších destinácií v Afrike a na Blízkom východe.
„Ak sa tvrdenie SBU potvrdí, značí to, že ruská vláda Wagnerovej vojenské operácie v zahraničí nielen toleruje (pričom sú podľa ruského zákona ilegálne), ale aktívne sa na zaisťovaní tajných akciách podieľa,“ uviedla investigatívna organizácia Bellingcat.
Tá tiež priniesla dôkazy, že Wagnerovci dostávajú pasy od rovnakej kancelárie (číslo 770-001) ako personál ministerstva obrany či agenti GRU. Vrátane agentov Miškina alias Petrova a Čepigu čiže Boširova, ktorí sa v Británii pokúsili jedom novičok zavraždiť prebehlíka Sergeja Skripala a podozriví zo sabotáže muničného skladu vo Vrbětice. Číslo 770-001 tiež predviedol Gérard Depardie, ktorému ruský pas zariadil jeho priateľ Vladimir Putin. Okrem ľudí okolo ministerstva obrany a podobných VIP sa podľa Bellingcat toto číslo na ruských pasoch nevidí. „To je zatiaľ najsilnejším formálnym prepojením medzi ruským ministerstvom obrany a nelegálnou súkromnou armádou,“ dodáva server.
Z letových databáz tiež investigatívci zistili, že držitelia týchto pasov cestovali na letisko Paškovskij/Krasnodar, zrejme teda na základňu pri Moljkine.
Asi najsilnejším dôkazom existencie „Putinovej cudzineckej légie“ je onen tablet nájdený v Líbyi na pozícii, z ktorej počas občianskej vojny ustúpili ruskí bojovníci. Malý samsung bol hotovou pokladnicou informácií – od inštrukcií na pokladanie protipechotných mín, výrobu výbušnín či filmovanie z výzvedných dronov po vojenské mapy bojových zón. Na mapách boli zrejmé aj bojové mená zodpovedajúce niektorým známym menám z Wagnerovej skupiny.
Ako anonymne BBC povedal jeden zo žoldnierov, medzi rokmi 2019-2020 mávala skupina v Líbyi až tisíc bojovníkov. V bojoch si vraj zarobia desaťkrát viac, než koľko by im vynášalo normálne zamestnanie doma v Rusku. A mnoho žoldnierov podľa neho má záznam v trestnom registri, takže nemôžu slúžiť v armáde či polícii.
Rodičia ho pochovali, on ale žil a ako jediný Američan bojoval na východnom fronte
Vojnové zločiny žoldnierov
Wagnerovci sú obviňovaní z radu vojnových zločinov, napríklad mučenia a popráv väzňov i civilistov. Keď nemajú väzni hodnotu ako informátori, pokojne ich vraj zabijú, ako opísal pre BBC ďalší žoldnier. „Nikto ich už ďalej nebude kŕmiť,“ povedal cynicky. V jednotke nie sú žiadne pravidlá, ako sa majú žoldnieri správať k miestnym ľuďom. „Všetko sa odvíja od okolností a osobného postoja každého, ako sa v istých situáciách správať,“ uviedol ďalší.
Reporty pre OSN vinia Wagnerových bojovníkov aj zo znásilňovania civilistiek v Stredoafrickej republike.
V decembri na skupinu uvalila sankcie EÚ. „Predstavujú hrozbu a spôsobujú nestabilitu v mnohých krajinách po celom svete,“ informoval Josep Borrell, „minister zahraničia“ Európskej únie. „Wagnerova skupina regrutovala, cvičila a vysielala súkromných vojakov do konfliktných zón, aby podporovala násilie, plienila prírodné zdroje a zastrašovala civilistov, čím porušuje medzinárodné právo.“ Okrem Sýrie a Stredoafrickej republiky spomína EÚ aj Líbyu, Mozambik, Sudán a Ukrajinu (Donbas).
BBC tiež získala listy adresované „generálnemu riaditeľovi“ – bez skutočného mena. Môže ísť o Jevgenija Prigožina, podnikateľa blízkeho ruskému prezidentovi. Prevádzkoval pri Kremli reštauráciu a neskôr mu zaisťoval catering, a tak sa mu prezýva Putinov šéfkuchár.
Orgie, nechcené tehotenstvo a vynútené potraty, to je pravda o dokonalej Hitlerovej mládeže
Iný dokument, údajná žiadosť Wagnerových vojakov o novú výzbroj na misii v Mozambiku, je adresovaný firme Euro Polis. Ruská firma sa angažovala v ťažbe ropy a plynu v Sýrii. Veľa investigatívnych článkov ukázalo prepojenie firmy s Prigožinom – ten však opakovane odmietol, že by mal čo spoločné ako s Euro Polis, tak s Wagnerovou skupinou.
Existuje však fotografia ukazujúca, že sa Prigožin zúčastnil na stretnutí ruského ministra obrany s líbyjským generálom Chalífom Haftarom, ktorého Kremeľ podporoval v bojoch o kontrolu nad celou krajinou.
Ruskí trollovia a Voldemort
Pre BBC jeden zo žoldnierov popísal, že o Prigožinovi sa nehovorí. „Ako Voldemort v Harrym Potterovi – jeho meno sa nevyslovuje. Je to tabu, nemali by ste o ňom hovoriť. Inak strávite pár týždňov v železnom kontajneri s rozbitou tvárou.“
Na oligarchu uvalilo niekoľko sankcií USA: „Ministerstvo cieli na súkromné tryskáče, jachty a súvisiace nastrčené firmy Jevgenija Prigožina, ruského finančníka stojaceho za Agentúrou pre výskum internetu a jej pokusmi podvracať americké demokratické procesy,“ vyhlásil roku 2019 minister financií Steven Mnuch.
Agentúre sa prezýva trollia farma, jej pracovníci majú za úlohu napríklad rozpútavať horlivé debaty na sociálnych sieťach, šíriť konšpiračné teórie a rôzne zahmlievať. Trollovia boli podľa amerických úradov súčasťou nekalého ruského miešania do amerických volieb.
Najmenej jeden kontrakt s Wagnerovou skupinou – respektíve s účelovo založenými firmami – mohlo podpísať až desaťtisíc bojovníkov, najmä Rusov. Firmy či kancelárie pôsobia v dvadsiatke krajín, riešia najrôznejšie kontrakty – výcvik miestnych armád, ochranu vysoko postavených osobností, výnosných baní a vrtov či priamo boj s povstalcami a teroristami. Formálne ide často o zákazky na ochranu ťažby ropy, plynu, diamantov, zlata či uránu (zmluvy dávajú Wagnerovcom podiel na výnosoch), ale skutočná činnosť potom môže byť širšia.
Popri pravdepodobnom ďalšom nasadení separatistov na Ukrajine sú teraz najväčšie obavy zo situácie v saharskom štáte Mali. Vlády sa po puči chopila junta a žoldnierov najala, aby jej pomohla udržať sa pri moci. Aj to je jeden z dôvodov, plus zlá spolupráca s novou vládou, prečo sa z Mali po dlhých rokoch podpory skorších vlád v boji s islamistickými milíciami sťahuje francúzska armáda aj ďalší partneri, vrátane Česka. „Dokonca sme na jeseň mali tejto misii veliť, bohužiaľ sa to už nestane,“ vyhlásila ministerka obrany Jana Černochová po zasadnutí s náprotivkami v NATO.
Wagnerovi žoldnieri išli tiež do Bieloruska podnecovať nepokoje pred prezidentskými voľbami v lete 2020, uviedol TSG. Bieloruská televízia odvysielala zábery spútaných hromotĺkov v spodnom prádle, úrady uviedli, že zatkli 33 žoldnierov a ďalšie dve stovky hľadajú.
„Putinova cudzinecká légia“ je pre Kremeľ jasnou výhrou. Môže sa od riskantných a kontroverzných operácií dištancovať a tiež nemusí čeliť nespokojnosti občanov, keby posielal na smrť uniformovaných ruských vojakov. Trefne vládny prístup k Wagnerovcom zhŕňa Andrej Čuprygin, expert spolupracujúci s Radou pre medzinárodné záležitosti Ruska: „Nechajme ich konať a uvidíme. Keď to dopadne dobre, môžeme to využiť na svoju výhodu. Keď zle, tak s tým nemáme nič spoločné.“
Žoldnieri na Ukrajine
U Wagnera slúžia najmä Rusi, ale tiež Bielorusi, Srbi či Ukrajinci, skúsenosti vedľa Ukrajiny naberali aj v Afrike a na Blízkom východe. Podľa štyroch amerických zdrojov denníka The Wall Street Journal teraz dokonca naopak Moskva najíma Sýrčanov so skúsenosťami s bojom v meste, aby pomohli pri dobývaní Kyjeva.
Bezpečnostná konzultačná firma Soufan Group popisuje, ako môžu Wagnerovi bojovníci vykonávať prieskumné operácie hlboko na ukrajinskom území, aby sa neriskovali životy oficiálnych vojakov, a tiež sabotáže a akcie pod falošnou vlajkou – aby podlomili morálku Ukrajincov a posilnili tú ruskú.
Začiatkom marca britský denník The Times napísal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čelil už trom pokusom o atentát – zo strany Wagnerovcov a aj špeciálnych jednotiek z Čečenska.
Žoldnieri, ktorí údajne v Kyjeve operovali na štyri stovky, vraj utrpeli straty a vydesilo ich, ako presne ukrajinská strana predvídala ich presuny po meste. Pokusy o atentát zmarili príslušníci ruskej tajnej služby FSB, ktorí sa stavajú proti súčasnej vojne, tvrdí The Times.
Tieto správy sa nezdajú Ruslanovi Tradovi, ktorý Wagnerovu skupinu dlhodobo študuje. „Až dodnes sa Wagnerovci na takých pokusoch o atentáty nepodieľali. Prečo Wagner, keď má Rusko pre takéto misie oveľa lepšie jednotky?“ povedal denníku Independent. Má na mysli elitné komanda „specnaz“, jednotky špeciálneho určenia v rámci armády aj ďalších bezpečnostných zložiek. „Wagner s nimi má úzke vzťahy, ale takú prácu nerobí.“
Ruské bojové lietadlá sa ukázali na Kryme. Predviedli aj bombardovanie
Doterajšie skúsenosti jeho žoldnierov sú podľa Trada s potlačovaním rebélií a odboja proti diktátorom či zaisťovaním bezpečnosti. Teraz výskumník usudzuje, že ich Kremeľ plánoval využiť na potláčanie zostávajúceho odboja, až Ukrajinu dobyje a dosadí bábkovú vládu.