Mučenie patrí snáď k tomu najhoršiemu, čo na seba človek vymyslel. Po stáročia ľudia vynachádzali metódy, ako neskutočným utrpením prinútiť človeka k priznaniu alebo ho potrestať. Čínske mučenie vodou nepôsobilo fyzickú bolesť, napriek tomu bolo veľmi zákerné.
Prvé mučivé kvapky
Čínske mučenie vodou je považované za psychické trýznenie. Nevie sa, kedy presne sa začalo používať. Prvé záznamy sa v historických prameňoch objavili na prelome 15. a 16. storočia. Popísal ho taliansky právnik z Bologne H. de Marsiliis. Podľa jednej legendy ho vraj vymyslel sám, keď si všimol, ako kvapky vody hĺbia kameň. V hojnej miere ho používala stredoveká španielska inkvizícia. Niektorí historici sa domnievajú, že slovo „čínske“ bolo iba pridané, aby pôsobilo tajomne, akože pochádza z ďalekej záhadnej krajiny. Po stáročia bolo považované za jedno z najdesivejších.
Účinná metóda?
Stredoveká „čínska“ metóda mučenia vodou spočívala v tom, že bol vypočúvaný väzeň spútaný, mal zakryté oči a na hlavu či tvár mu z nádoby nad hlavou pomaly kvapkala studená voda. Nie je veľa záznamov, ako veľmi bola táto „legendárna“ metóda sama o sebe účinná. Podľa zápiskov síce donútila obeť k priznaniu, ale či jej psychiku nalomili len kvapky vody, nemožno s určitosťou povedať. Predpokladá sa, že s očakávaním ďalšej kvapky postupne prichádzala úzkosť, ktorá viedla až k šialenstvu. To sa dostavilo do 20 hodín. Určite neblahý psychický účinok malo aj drastické upútanie a obava väzňov, aké mučenie bude nasledovať, pokiaľ sa nedozná. Vraj niektorí trýznitelia svojho väzňa presvedčili, že je vo vode jed a že bude umierať pomalou krutou smrťou.
Trýznenie ako liečba
V 19. storočí sa mučenie vodou vo Francúzsku a Nemecku používalo ako liečebná metóda šialenstva. Niektorí lekári verili, že túto chorobu spôsobuje nahromadenie krvi v hlave a kvapky na hlavu môžu zmierniť tlak a liečiť duševné choroby. Liečili tak aj nespavosť alebo bolesti hlavy. Bezúspešne. Aj keď je možné, že pravidelné odkvapkávanie vody mohlo mať určité upokojujúce účinky, na rozdiel od nepravidelného odkvapkávania, ktoré privádza k šialenstvu.
Najprv dvoch maloletých chlapcov mučili a znásilňovali, potom ich zaživa pochovali!
Mučenie vodou dnes
Aj keď nie je isté, či táto psychická forma mučenia vodou bola používaná už v starej Číne alebo je európskym objavom, inšpirovala novodobé brutálne mučenie vodou – waterboarding.
Väzeň je pripútaný k doske, obvykle hlavou dole, cez tvár má mokrú handru, ktorá sťažuje dýchanie. Mučiteľ potom leje vypočúvanému na hlavu vodu, čo spôsobuje pocit, že sa topí. Fyzické mučenie väzňov či zajatcov je takmer na celom svete zakázané. Psychické mučenie zákon mnohých krajín nezakazuje. A čínske mučenie vodou sa v niektorých oblastiach praktizuje aj dnes.