Kýbel skončil v kýbli

2215

Nemecká polícia chytila v piatok na obed v Kolíne nad Rýnom Róberta Lališa.  Údajný šéf gangu sýkorovcov patril k jedným z najhľadanejších Slovákov.

„Nastupoval práve do Renaultu Clio registrovaného na firmu v Českej republike,“ informoval na tlačovej konferencii prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.
Na údajného šéfa „sýkoriek“ bolo podľa neho vydaných až desať rôznych zatýkacích rozkazov, z toho päť bolo ešte platných.

Na Slovensku je obžalovaný a obvinený z viacerých trestných činov, pričom minimálne v šiestich prípadoch ide o vraždy.

„V súčasnosti prebieha voči jeho osobe konanie ako voči ujdenému na Špecializovanom trestnom súde, kde je podaná obžaloba za trestné činy vraždy a členstva v organizovanej a zločineckej skupine,“ povedal Gašpar.
Obžaloba sa podľa neho týka vrážd Eduarda a Róberta Diničovcov, Romana Deáka, Valéra Hlavačku, Aloiza Házyho a Miloša Piliara. Meno Róberta L. sa podľa Gašpara spája aj s ďalšími siedmimi vraždami, ktoré momentálne vyšetrujú.

Lališ sa podľa Gašpara momentálne nachádza v Düsseldorfe, pričom sa začne konanie o jeho vydaní na Slovensko. K zadržaniu podľa Gašpara prispela spolupráca s českou a nemeckou políciu, pomohli aj informácie získané po zadržaní ďalšieho člena sýkorovcov Martina B., prezývaného Rus.

Patril k najmocnejším

Róbert Lališ sa stal po smrti Miroslava Sýkoru šéfom skupiny sýkorovcov a jedným z najmocnejších mužov bratislavského podsvetia.
Dlhé roky sa mu darilo unikať aj spravodlivosti, zatykač na neho vydali až v júli 2012 na základe obvinenia zo založenia zločineckej skupiny a iných trestných činov.
Panstvo Kýbla sa rozkladalo v Bratislave, na Záhorí a v okolí Senca. Vyberali výpalné, vydierali ľudí, obchodovali s drogami.

Prvá demonštratívna vražda

Na svedomí má podľa polície aj vraždu bratov Vladimíra Daniša alias Tutiho a Jozefa Daniša s prezývkou Papas, ktorí vybuchli v aute v centre Bratislavy 6. júla 1995.
Prví policajti, ktorí prišli na miesto výbuchu, boli bezradní. Niektorí si zakrývali oči pred kúskami tiel, ktoré boli rozmetané v okolí niekoľkých desiatok metrov.

V blízkosti atentátu sa nachádzal známy bratislavský pub, kde mal Tuti byť a často sa tam zdržiaval. Išlo o prvú demonštratívnu vraždu – atentát v bratislavskom podsvetí.