Po vzore Bavorska sa chce na nákupe vakcíny Sputnik V dohodnúť s Ruskom aj nemecká spolková krajina Meklenbursko-Predné Pomoransko, záujem má o milión dávok. Vo štvrtok to v rozhlasovej stanici NDR povedal tamojší minister zdravotníctva Harry Glawe. Ruský preparát proti chorobe covid-19, ktorý zatiaľ nie je v EÚ povolený, chce nakúpiť aj nemecká spolková vláda, v stredu o tom podľa informácií agentúry Reuters informoval svojich únijnej kolegov nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.
Bavorský premiér Markus Söder v stredu na tlačovej konferencii oznámil, že Bavorsko sa predbežne dohodlo s Ruskom na výrobe Sputnika V v bavorskom mesta Illertissen, kde by mohlo ešte v júli získať približne 2,5 milióna dávok. Podmienkou pre využitie tejto látky je ale podľa neho schválenie Európskou agentúrou pre lieky (EMA) alebo príslušnými nemeckými úradmi.
Slovensko žiada ostatné krajiny EÚ o vyslaní zdravotníkov na pomoc proti covid-19
Sputnik za 10 miliónov eur
Vo štvrtok potom zámer zaobstarať si Sputnik V ohlásilo Meklenbursko-Predpomoransko. Tamojší zemský minister zdravotníctva Glawe povedal, že ešte dnes do Moskvy pošle zmluvu na jeden milión dávok. Počíta s tým, že s aplikáciou Sputnika V by táto spolková krajina mohla začať na konci mája, prípadne začiatkom júna.
Nákup bude stáť desať miliónov eur a náklady uhradí spolková vláda, ktorá nákupy všetkých vakcín pre jednotlivé nemeckej krajiny zaisťuje.
V roku 1959 ukradli lupiči vakcíny a hodili Montreal do skazy
V Dolnom Sasku proti nákupu
Šéf frakcie Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v durynskom krajinskom sneme Mario Voigt medzitým vyzval zemského premiéra Bodo Ramelowa, aby si Sputnik V obstaralo aj Durínsko. CDU je v Durínsku opozičnou stranou, menšinovú zemskú vládu vedie postkomunistická Ľavica so sociálnymi demokratmi (SPD) a Zelenými. Podľa Voigt je najvyšší čas prestať otáľať a obratom si zaistiť ruskú vakcínu.
Proti nákupu Sputnika V sa zatiaľ postavilo Dolné Sasko. Tamojší premiér Stephan Weil v rozhovore s televíziou ZDF povedal, že Dolné Sasko si ruskú látku samo zhotovovať nebude. „Držíme sa dohodnutého postupu,“ dodal.
Minister Spahn plánuje rokovania s Ruskom
Zástupcovia Európskej komisie na stredajšom rokovaní únijných ministrov zdravotníctva povedali, že Brusel neplánuje začať rokovania s Ruskom o predbežnej zmluve o nákupe vakcíny Sputnik V, tak ako to v uplynulých mesiacoch robil s inými výrobcami vakcín.
Nemenovaný zdroj agentúry Reuters povedal, že kvôli tomu nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn oznámil, že Berlín s Moskvou začne predbežné bilaterálne rokovania.
Počas nich bude Nemecko v prvom rade chcieť zistiť, aké množstvo vakcín a kedy by bolo Rusko schopné dodať. V každom prípade by ich Nemecko kúpilo jedine po schválení EMA. Predpokladom, aby únijný liekový regulátor dal Sputnika V zelenú k núdzovému používanie v EÚ, je to, že mu ruská strana poskytne potrebné dáta.
Smrť deväťročného dievčatka spôsobil „iba mierny“ covid! Nakazila sa asi v školskom krúžku
Nemecko navyše otvorilo dvere k tomu, aby vakcínu aj vyrábalo. „Chcem niečo povedať k téme Sputnik V. Máme s príslušnou inštitúciou ruskej vlády dojednania, že by sa táto vakcína mala vyrábať v mesta Illertissen. Stanovili sme tiež, že by sme ju mohli dovážať,“ povedal Söder. „Podmienkou ale samozrejme je, že bude schválená európskou liekovou agentúrou alebo podobným úradom,“ dodal. Söder na tlačovej konferencii ocenil vysokú účinnosť Sputnika proti rozvinutiu ťažkému priebehu infekcie.
Bavorský minister zdravotníctva Klaus Holetschek chce podľa Södera ešte dnes so zariadením v mesta Illertissen uzavrieť predbežnú dohodu o dodávkach Sputnika. „Je to asi 2,5 milióna dávok,“ uviedol bavorský premiér.
Holetschek k dohode povedal, že ho teší. Dodal ale, že s dávkami Sputnika je možné počítať až v priebehu roka, pokiaľ túto vakcínu EÚ alebo samo Nemecko schváli.