Ľ. FELDEK: Nežná revolúcia sa začala v 50. rokoch

987

O zmene v bývalom Československu a prechode od komunistického režimu ku kapitalizmu a jeho trhovému mechanizmu pre TASR povedal: „Kapitalizmus nie je taký dravý, on je dravý možno v rannom štádiu, on je veľmi dravý u nás dnes, v Maďarsku sa veľmi dravo prejavuje, ale pokojný kapitalizmus bude charakterizovaný, ak raz príde, mnohými črtami sociálne spravodlivej spoločnosti“. Podľa neho v súčasnosti úspech kapitalistického zriadenia na Slovensku „nie je ani o pravici, ani o ľavici, ale o vyspelosti, slušnosti a funkčnom právnom systéme“.
„Keď sa bude menej kradnúť, viac ostane pre tých chudobných,“ pripomenul myšlienky aktuálne aj v novembri 1989 básnik a prekladateľ, jeden zo spoluzakladateľov hnutia Verejnosť proti násiliu. „Kto vedel, že dláždime cestu zlodejom, to nikto nemohol tušiť,“ reagoval Feldek na ďalšie dianie po novembrových zmenách, na ktoré si prekvapivo spomenul v súvislosti s iným obdobím z histórie bývalého Československa. „Ja vždy hovorím, že nežná revolúcia sa začala v 50. rokoch a preto nebola nežná, pretože nežnú revolúciu vlastne odtrpeli tí ľudia, ktorí boli popravení, alebo strávili celé roky a desaťročia v Jáchymove a iných väzeniach, ktorí boli zbavení slobody.“
Feldek sám patrí medzi ľudí, ktorí okúsili údel rodín politických väzňov. Jeho otec bol odsúdený v monsterprocese s protištátnou skupinou Kauzál a spol. „Som tiež syn mukla, Kňažko je syn mukla, Vlado Ondruš je syn mukla, na nežnej revolúcii, to si málokto uvedomuje, sa zúčastnilo množstvo ľudí, ktorí pochádzali z rodín, ktoré zažili 50. roky a vlastne tá nežná revolúcia bola akýsi dlh zaplatený tým našim otcom,“ vysvetlil spisovateľ s tým, že tieto skutočnosti je potrebné si stále pripomínať.
„Lebo na 50. roky sa zabúda a o tom bude tiež moja nová žilinská divadelná hra. Hovorí sa o tom málo, ale Nežná bola aj o tom, aby sa nevrátili 50. roky,“ dodal Feldek s tým, že v zmysle 50. rokov platí posolstvo novembrových udalostí 1989 dodnes. „Pretože dodnes sa pokúšajú mnohí ľudia akoby tie roky päťdesiate vygumovať, vytesniť.“