L. GALLOVÁ: Žiadame Radičovú, aby odvolala Mikloša, Dzurindu a Chmela

712

Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) a šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) by mali svoje posty opustiť sami pre podozrenia o ich prepojení na investičnú skupinu Penta. Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) a jeho podpredsedovia Béla Bugár (Most-Híd) a Robert Fico (Smer-SD) by mali rovnako opustiť svoje posty. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to dnes uviedla organizátorka piatkového (27.1.) protestu Lucia Gallová.
Odstúpiť by mali podľa nej aj ďalší nominanti v štátnych podnikoch, ktorí sú spájaní s touto kauzou. Kandidáti, ktorých mená sa spomínajú v spisoch Gorila, by mali opustiť predvolebné kandidátky strán. Jedinou možnosťou, ako môžu spomínaní ľudia zotrvať na svojich postoch, je absolvovanie výpovede na detektore lži, pričom organizátori žiadajú aj zverejnenie prepisu otázok takýchto vypočúvaní.
„Žiadame o stretnutie u prezidenta SR Ivana Gašparoviča s cieľom nájsť vhodný presný termín predčasných volieb a predlženie mandátu Ivety Radičovej do konania volieb,“ doplnila Gallová. Aktivisti vyzývajú na presun predčasných parlamentných volieb z marca na september 2012.
Požiadavky majú organizátori protestov aj smerom k vyšetrovateľom celého prípadu. Okrem iného žiadajú zbavenie mlčanlivosti všetkých zodpovedných orgánov a osôb, ktorí môžu pomôcť pri objasňovaní údajov vyplývajúcich zo spisu Gorila. Do 10. februára by tak malo byť učinené prinajmenšom voči príslušníkom SIS, ktorí konali v akcií Gorila a bývalému riaditeľovi SIS Jozefovi Magalovi. „Sme rozhodnutí podať trestné oznámenie na bývalého riaditeľa Úradu boja proti korupcií pána Tibora Gašpara za zneužitie právomoci verejného činiteľa a za marenie priebehu vyšetrovania,“ uviedol jeden z organizátorov Peter Pčolinský.
Organizátori súčasne požadujú o predbežné opatrenie na zákaz nakladania s majetkom do ukončenia vyšetrovania. Týkať by sa to malo tak politických funkcionárov ako aj podnikateľov a podnikateľských skupín zo spisu. Menovite organizátori spomenuli manželov Bubeníkových, bývalého ministra hospodárstva Jirka Malchárka, Jaroslava Haščáka a spoločnosť Penta Investment. „Plánujeme vyvíjať tlak kým neponesú zodpovednosť ľudia, ktorí sú namočení v kauze až po uši. To znamená naďalej organizovať protestné zhromaždenia a budeme to robiť dovtedy, kým si neuvedomia, že nastal ich čas,“ konštatoval Pčolinský.
Organizátori zároveň deklarovali svoju podporu boju proti Obchodnej dohode o boji proti falšovaniu (ACTA). Legislatívna úprava je podľa nich zásahom do ľudských práv a obmedzuje slobodu. Na ACTA v priebehu posledných dní reagovalo aj hackerské hnutie Anonymous, ktoré napríklad znefunkčnilo web Úradu vlády SR.
Piatkový (27.1.) protest Gorila vylákal do ulíc hlavného mesta približne dvetisíc ľudí. Zhromaždení svoje výhrady dali najavo nielen v podobe výziev, ale aj hádzaním banánov na nádvorie Prezidentského paláca a budovu Národnej rady SR.
Organizátori sa v odhade účasti s niektorými médiami rozchádzajú. Podľa nich na prvom protestne bolo aspoň 5000 ľudí a na opakovaný míting by mohol prísť prinajmenšom rovnaký počet demonštrantov. Vychádzajú pritom aj z údajov sociálnej siete Facebook, kde svoju účasť už prisľúbilo takmer 12.000 ľudí. Zároveň sa dištancovali od útoku na budovu Národnej rady SR. Podľa nich za ničením štátnej budovy boli provokatéri, preto s trestným oznámením na neznámeho páchateľa, ktoré podala parlamentná kancelária, súhlasia. Organizátori sú však pripravení v stredu (1.2.) ísť špinu spred NR SR odpratať, aby sa tak nestalo na náklady zo štátneho rozpočtu.
Protestné podujatie reagovalo na medializovanú kauzu Gorila pomenovanú podľa zverejnených spisov Slovenskej informačnej služby (SIS). Hoci pravosť spisov zverejnených na webe dodnes nikto nepotvrdil, minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) nedávno informoval, že akcia s takýmto názvom skutočne existovala. Pravdivosť niektorých častí spisu potvrdili aj rôzne médiá a niektorí z jeho aktérov. Vláda pre podozrenia v spise rozhodla o odvolaní šéfky Výkonného výboru Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej. Tá sa už podľa denníka Hospodárske noviny nenachádza na území Slovenska.