L. TICHÝ: Predbežné opatrenie ÚS SR stratilo význam

1321

Novinárom to dnes povedal zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý.
„To je, ako keď súd pri rozvode zverí predbežným opatrením dieťa matke. Keď dieťa zomrie, tak predbežné opatrenie nemá viac význam,“ vysvetľuje si Tichý krok ÚS. Či tak pominuli dôvody, pre ktoré prezident SR Ivan Gašparovič váha s vymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, Tichý povedať nevedel. „Nie som jeho hovorca,“ povedal.
ÚS po dvoch týždňoch odvolal svoje rozhodnutie o voľbe generálneho prokurátora. Zrušil predbežné opatrenie, ktorým chcel zakázať verejnú voľbu až do momentu, kým rozhodne, či by bola ústavná, informuje dnes denník Sme. Zmenu rozhodnutia oznámil súd minulú stredu v správe, upozornil na ňu server aktualne.sk. Píše sa v nej iba, že súd prijíma vec na ďalšie konanie. Vysvetlenie chýba.
Denník ďalej uvádza, že sudcovia zrušili vlastné rozhodnutie ešte predtým, než predbežné opatrenie vyšlo v Zbierke zákonov a začalo platiť. Parlament napriek rozhodnutiu súdu medzičasom zvolil v tajnej voľbe za generálneho prokurátora koaličného kandidáta Jozefa Čentéša. „Hoci súd odvolal zákaz voliť prokurátora podľa nových pravidiel, Čentéšovi to nepomohlo. Prezident Gašparovič ho ďalej odmieta vymenovať. Ústava nestanovuje termín, dokedy to má prezident urobiť,“ konštatuje Sme.
Hovorca hlavy štátu Marek Trubač upozornil, že predbežné opatrenie pre prezidenta nebolo smerodajné. „On hovoril, že počká na avizované rozhodnutie v merite veci,“ povedal denníku. Kým sú pochybnosti, Gašparovič nechce pristúpiť k vymenovaniu Čentéša, „pretože by to nebolo dobré pre neho samotného, ani pre Generálnu prokuratúru.“
Ústavný právnik Peter Kresák na margo rozhodnutia ÚS SR povedal, že s takým rozhodnutím sa ešte nestretol a patrilo by sa, aby súd objasnil svoje dôvody. Hovorkyňa súdu v pondelok (4.7.) nedvíhala mobil.