To znie, aby sa o rezorte, o prokuratúre, o justícii a súdoch hovorilo čo najmenej. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila exministerka spravodlivosti a súčasná poslankyňa NR SR za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, ktorá zhodnotila prvých sto dní jednofarebnej vlády v oblasti spravodlivosti a justície.
„V rezorte spravodlivosti je naozaj ticho a je to ticho, ktoré už kričí. Kričí preto, lebo justícia nie je v stave, že si môžeme dovoliť byť ticho. Aj podľa posledných prieskumov je zrejmé, že justícia nepožíva dôveru občanov, čo je zlé,“ zdôraznila Žitňanská. Podľa jej slov problémom nie je len rýchlosť súdneho konania, ale aj pomery v justícii, ktoré tento stav nízkej dôveryhodnosti spôsobujú.
„Toto ticho vyhovuje nejakej skupine podnikateľov, advokátov, sudcov a vyhovuje a aj Ficovi. „Vyhovuje mu, že téma justície a spravodlivosti akoby dnes nebola témou, a to je niečo, čo nie som ochotná pripustiť. Som preto pripravená túto diskusiu znovu a znovu oživovať,“ uistila.
Za neprijateľné Žitňanská považuje, aby minister spravodlivosti dal sudcom ponuku, že je pripravený ospravedlniť sa a dohodnúť sa pri diskriminačných žalobách. „Je pre mňa neprijateľné, keď sú odvolaní dvaja predsedovia súdov bez toho, aby sme poznali dôvody. Je pre mňa neprijateľné, keď minister spravodlivosti a zároveň predseda legislatívnej rady vlády sa neozve vtedy, keď úprava druhého piliera ide mimo akéhokoľvek rámca legislatívnych pravidiel, a on to ani len nenamietol,“ podotkla.
Skoro za nehorázne Žitňanská považuje, keď Borec na otázku, či považuje za problém, že viac ako rok nie je riadne ustanovený nový generálny prokurátor, odvetil, že ako najväčší problém vidí riziko, ak ochorie námestník generálneho prokurátora. „Vidím zásadný rozdiel medzi profesionalitou a alibizmom. Tomáš Borec dnes nie je advokát, je v politickej pozícii a my všetci máme právo poznať jeho postoj,“ myslí si politička.
Žitňanská zároveň priznala, že ako bývala členka vlády súčasnú opozíciu Robertovi Ficovi závidí. „Opozícia akoby upustila od toho, že sa bude biť o veľké témy, ako je aj stav justície na Slovensku. Mnohí opoziční poslanci svoju energiu venujú predovšetkým témam, ktoré sa budú ľuďom páčiť,“ povedala. Opozíciu chce preto k diskusii o justícii pozývať.
Na margo skrátenia súdnych konaní, ktoré si Borec vytýčil ako prioritu, Žitňanská uviedla, že žiadnu zásadnú aktivitu v tomto smere za prvých sto dní vlády nezachytila. „Súdne konania sa zrýchľujú od roku 2004, teda od vtedy, ako sa na súdy začal zavádzať súdny manažment a od vtedy, keď prišli na súdy aj vyšší súdni úradníci. Zrýchleniu by pomohla ďalšia elektronizácia justície a ďalší tlak na zmenu organizácie práce,“ dodala.