Lákali nacistov na svoje mladé telá, potom ich v lese chladnokrvne popravovali

1086

Freddie Nanda Oversteegenová a jej o dva roky staršia sestra Truus Mengerová sa stali jednými z najaktívnejších členiek holandskej ženskej odbojovej bunky. Freddie pritom v tom čase bolo len 14 rokov. Počas nacistickej okupácie strieľali z bicykla esesákov v uliciach severoholandského Haarleme alebo ich zvádzali a následne ich namiesto chvíľok rozkoše obdarovávali guľkou.

Truus sa narodila 29. augusta 1923 a Freddie 6. septembra roku 1925 v dedine Schotene neďaleko Haarleme. Ich rodičia sa rozviedli a sestry vyrastali iba s matkou, zapálenou komunistkou. Tá im už od útleho veku vštepovala cit pre sociálnu zodpovednosť a triedny spravodlivosť.

Napriek chudobe boli vedené k pomoci blížnym, vyrábali bábiky pre deti trpiace v španielskej občianskej vojne, pomáhali židovským deťom, a dokonca spolu s matkou poskytli dočasné útočisko dvom párom utečencov z Nemecka a Amsterdamu.

Príbeh Helen Duncanovej, posledná britská čarodejnica!

 Anjelské  mrchy 

Freddie mala len štrnásť, keď spolu so sestrou rozdávala protinacistické brožúrky a vylepovali plagáty. Vtedy si ich všimol veliteľ odboja v Haarleme Frans van der Wiel a požiadal ich matku, či by sa mohli stať súčasťou odboja. Bez váhania súhlasila. Maskovanie bolo dokonalé, málokto by dve nežné dievčatá podozrieval z vražedných úmyslov.

Spolu s Hannie Schaftovou, legendárnou holandskou odbojárkou známou ako Dievča s červenými vlasmi, sa učili vyhadzovať dynamitom do vzduchu mosty a železničné trate a strieľať nacistov z bicykla. Ich hlavná odbojová stratégie ale bola oveľa rafinovanejšie.

Bývalý policajt zo šanghajských uličiek naučil Britov zabíjať a vymyslel pre nich špeciálny nôž

 Láska, sex,  poprava 

Mladé dievčatá začali navštevovať miestne bary a krčmy, kde sa schádzali nacisti. Vstupovali s nimi do naivných hovorov a následne ich lákali na prechádzky do lesa. Pripití a nadržaní esesáci za nimi cupitali ako oslici za čerstvou trávou. V lese ich potom ale namiesto milostných hrátok čakala smrť. Ďalší členovia odbojovej skupiny ich na odľahlom mieste chladnokrvne zlikvidovali.

Truus pracovala následne ako umelkyňa a tvorila sochy inšpirované odbojom

 Zmierenie príde  časom 

Koľko mužov zniesol sestry týmto spôsobom zo sveta, nemožno spočítať. S traumami sa podľa svojich slov vyrovnávali celý život. Truus pracovala následne ako umelkyňa a tvorila sochy inšpirované odbojom, Freddie svoj život po vojne zasvätila rodine a svojim trom deťom.

Holandský premiér Mark Rutte im v roku 2014 udelil Mobilizačný vojnový kríž, ocenenie za služby v druhej svetovej vojne.

Keď v roku 2018 Freddie ako posledná zostávajúca členka najslávnejšej holandskej odbojové bunky zomrela, bolo zverejnené množstvo rozhovorov, ktoré počas života dala. V jednom z nich zaznelo. „Vystrelila som sama z pištole a videla ich padať. Čo sa vo vnútri vás v takú chvíľu ozve? Chcela som im samozrejme pomôcť sa zdvihnúť,“ uviedla.