Formou neustáleho opakovania (ktoré je základom Callenovej metódy výučby cudzieho jazyka) sa vytvorí u študentov reflex, vďaka ktorému budú vedieť odpovedať na učiteľove otázky priamo bez toho, aby si najprv vetu museli preložiť do materinského jazyka. Počas jednej hodiny na kurze odznie viac ako 12-tisíc cudzích slov. Vedci tvrdia, že Callenovou metódou sa dá naučiť jazyk 4 krát efektívnejšie ako na iných kurzoch. Táto metóda je vhodná pre všetky vekové kategórie a rôzne stupne pokročilosti, počas kurzu získate prípravu aj na rôzne skúšky medzinárodne platných jazykových certifikátov.
Palma víťazstva pre zvolenského študenta
Lukáš Priečka, študent Drevárskej fakulty TU vo Zvolene, sa stal 6. júla 2009 absolútnym víťazom prestížnej medzinárodnej študentskej súťaže International Design Award 2009, vyhlásenej svetovým výrobcom nábytku a doplnkov, spoločnosťou Hettich. Jeho die-lo interaktívne kreslo – Transfoarmchair (jeho dizajn sa môže meniť – transformovať vplyvom elektrického poľa a dá sa ovládať hlasom) patriace do kategórie tzv. inteligentného nábytku – zvíťazilo v konkurencii 1600 prác z celého sveta. Aj keď Lukášovi víťazstvo neprinieslo zatiaľ žiadne konkrétne pracovné ponuky, vďaka účasti na tejto súťaži získal cenné skúsenosti, kontakty a zviditeľnil sa vo svete, a tým, ako sám tvrdí, získal najviac. Blahoželáme!
Kliknite na www.universityworldnew.com
Ak chcete vedieť, čo sa deje vo svete vysokoškolských študentov, určite si pravidelne kliknite na túto stránku. Informuje o dianí na univerzitách z celého sveta, o nových projektoch, štipendiách, výskumoch, jednoducho o všetkom, čo sa deje na univerzitách. Často tu nájdete aj články svetovo uznávaných profesorov vyjadrujúcich sa k aktuálnemu svetovému dianiu.
Má vaša škola titul univerzity alebo len vysokej školy?
Tento rok musia po šiestich rokoch prejsť všetky školy poskytujúce vysokoškolské vzdelanie Akreditačnou komisiou, aby si zachovali univerzitnú značku, alebo boli preradené medzi VŠ. Podľa AK nespĺňajú univerzitné kritériá Ekonomická univerzita, Katolícka univerzita v Ružomberku, Trnavská univerzita či komárňanská Univerzita J. Selyeho. Hodnotiace správy Akreditačnej komisie nadobudnú platnosť až potom, keď ich odobrí minister školstva. Naopak, o svoju značku sa nemusí báť Univerzita veterinárneho lekárstva v Košic-iach, Technická univerzita vo Zvolene, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, Univerzita Komenského či Slovenská technická univerzita v Bratislave. Univerzity dostali v roku 2008 od ministra školstva Jána Mikolaja rok na to, aby splnili kritériá. No v prípadoch, keď sa tak nestane, budú tieto preradené do kategórie vysokých škôl.
Trémou trpí až 90 % študentov
Vyplynulo to z pravidelného online prieskumu spoločnosti Gfk Young Monitor. Ako sa zistilo, trému zvyknú mať študenti najmä pred dôležitým vystúpením, pohovorom alebo pred dôležitou skúškou, prezentáciou, pričom iba tretina trémistov uvádza, že tento nepríjemný pocit im pomáha k lepším výkonom. Najčastejšie sa tréma prejavuje v podobe žalúdočných problémov, stiahnutého žalúdka, búšenia srdca, zabúdania, potenia rúk či celého tela, červenania sa, problematického štylizovania viet či dokonca trasúcich sa rúk a suchého hrdla. Viac ako štvrtina opýtaných bojuje proti tréme hlbokým dýchaním, medzi iné taktiky patrí dôsledná príprava, opakovanie si dôležitých vecí a vnútorné povzbudzovanie sa. Ľudia trpiaci trémou sa jej najlepšie zbavia tréningom a pravidelným konfrontovaním sa so situáciou, ktorá v nich vzbudzuje trému. Mnohí uvádzajú, že by boli radi, ak by pedagógovia na svojich hodinách venovali viac času výučbe prezentačných zručností.