Longyearbyen je najväčšie mesto na Špicbergoch, patriacim Nórsku. Je to najsevernejšie položené mesto na svete, kde žije okolo 2 144 obyvateľov. Bývalé banícke mestečko sa môže pochváliť aj tým, že má najsevernejšiu banku, nemocnicu, materskú školu, knižnicu, nočný klub, krčmu, školu, supermarket, medzinárodné letisko a cestovnú kanceláriu na svete.
Longyearbyen leží na 78. rovnobežke. Pôda je tu úplne premrznutá, čo má jeden zaujímavý dôsledok. Nikto tu nesmie byť pochovaný. Telá uložené do zamrznutej krajiny by sa nerozložili a zostali by v podstate perfektne zachované. Každé mŕtve telo preto musí byť podľa zákona z roku 1950 odvezené letecky na pevninu a pochované tam.
Ďalšie nariadenia z rovnakého dôvodu hovorí, že všetky domy musia byť postavené na stĺpoch. Keď sa permafrost v lete roztopí, tak sa vďaka stĺpikom domy neponoria do hliny. V meste sa tiež nesmú chovať mačky, pretože by mohli loviť vzácne druhy vtákov žijúcich na ostrove. Naopak každý obyvateľ musí mať doma výkonnú loveckú pušku, pretože môže kedykoľvek hroziť útok ľadového medveďa. Pušku by mal človek nosiť stále pri sebe.
Možno vôbec najdôležitejším špecifikom Longyearbyenu je, že tretinu roka je ponorená v tme. Polárna noc trvá skoro tri mesiace a končí 8. marca. Ten deň sa v meste oslavuje Solfestuka, festival slnka, keď miestni vítajú príchod svetla a koniec tmy.